Kvůli nestabilní politické situaci a vzkvétajícímu pirátství bylo pobřeží Ománu po nějaký čas nepřístupné vědeckým studiím. Když se nyní situace zlepšila a vědci mohli konečně probádat tamní mořské dno, nestačili se divit. .
Podmořští roboti v zálivu pátrali po rozsáhlosti tzv. „mrtvé zóny“. A výsledek? Katastrofální. Na rostlinu nebo živočicha tu prakticky nelze narazit v oblasti tak rozlehlé jako je celé Skotsko! A co hůř, mrtvá oblast se nadále rozrůstá hrozivým tempem.
„Náš výzkum potvrdil, že je situace horší a mrtvá zóna je větší, než jsme očekávali. Ryby, mořští živočichové a rostliny nemají v této oblasti šanci na přežití, protože jim chybí kyslík,“ uvedl doktor Bastien Queste v odborném časopise Geophysical Research Letter.
Absence kyslíku je nahrazována dusíkem, který narušuje životní podmínky nezbytné pro existenci podmořské fauny a flóry a navíc stojí za vznikem oxidu dusného. Ten je v likvidaci živých mořských organismů 300krát účinnější než oxid uhličitý.
Mrtvé zóny se zpravidla vyskytují v hloubce 200 až 800 metrů a vznikají v důsledku oteplení vody a zvýšení koncentrace organických látek, které se tam dostávají ze souše přes odpadové vody a hnojiva.