Domů     .Top
V Berlíně byl představen bojový eurodron
Marek Felt 7.5.2018

Společnosti Dassault, Airbus a Leonardo představili na berlínském Berlin Air Show model eurodron, který by měl poprvé vzlétnout v roce 2023. Bezpilotní stroj, který patří do kategorie MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), který je určen pro let ve středních výškách s dlouhým doletem..

Na dronu začali vývojáři pracovat v roce 2009, kdy se společnosti EADS podařilo získat vládní finanční prostředky pro vývoj dronu Talarion, jenž měl být vybaven dvojicí proudových motorů. V Berlíně byl představený bezpilotní letoun je výsledkem navazujícího programu MALE RPAS, na kterém od roku 2016 pracují společnosti Airbus, Dessault a Leonardo.

Na projektu měla spolupracovat také Velká Británie, ale ta se nakonec rozhodla spolupracovat s americkou General Atomics Aeronautical Systems Inc. Británie by chtěla od nich nakoupit bezpilotní stroje Protector, které by ve Velké Británii nesly označení MQ-9 Reaper.

Vraťme se ale k programu MALE RPAS. V první fázi proběhne zhodnocení systémových požadavků a předběžná revize návrhu, který skončí na konci letošního roku. Výsledky napoví, zda je vývoj evropského dronu technicky a finančně uskutečnitelný.

Pokud by vývoj pokračoval i nadále, předpokládá se, že by mohl dron poprvé vzlétnout v roce 2023 a do reálného provozu by se mohl dostat o dva roky později.

Výhodou by měla být schopnost autonomně létat také v civilním leteckém provozu nad Evropou. Mělo by se tak jednat o první bezpilotní letoun, jenž by nemusel létat pouze ve vojensky vyhrazeném vzdušném provozu.

Díky dvěma motorům by měla být zajištěna i bezpečnost. V případě poruchy jednoho z nich by tak nedošlo ke zřícení do obytných částí. Zároveň by měly poskytnout dostatečný výkon pro výrobu elektrické energie pro palubní přístroje a senzory.

Eurodron by měl sloužit ke zpravodajským účelům, sledování, akvizici cílů a k průzkumu. Kromě toho by mohl nést zbraně typů vzduch-země a vzduch-vzduch.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz