Nosorožců ve volné přírodě kriticky ubývá. Na vině jsou zejména pytláci, kteří jsou kvůli cenným rohům ochotní tato nebohá zvířata zabíjet. Proto v duchu přísloví „na hrubý pytel hrubá záplata“ umožnily některé národní parky svým strážcům na vetřelce střílet. Hned a bez ptaní… .
To by samo o sobě zas takové kontroverze budit nemuselo. Jenže někde je horlivost strážců přílišná. Třeba v takovém indickém národním parku Kaziranga bylo od roku 2015 zastřeleno 50 lidí, což je vyšší počet, než počet zabitých nosorožců za stejné období.
Strážci mají povolení zabíjet bez jakékoliv kontroly, což automaticky vede k pochybnostem, zda mezi oběťmi nebyli i nevinní lidé.
V současné době mají rohy nosorožců velkou cenu, která se pohybuje okolo 6 000 dolarů za 100 gramů. Proto jsou pytláci pro získání rohu schopní udělat prakticky cokoliv. V tomto ohledu je však národnímu parku Kaziranga třeba přiznat, že jejich nekompromisní způsob okamžité střelby funguje.
Od té doby, co se mezi pytláky rozšířila zpráva o mimořádném nebezpečí v této oblasti, míra jejich činnosti tu klesla na hranici úplného minima.