Delší mise ve vesmíru přirozeně vedou k hromadění odpadu a úbytku potravin. Proto se vědci dlouhodobě zabývají otázkou, jak tuto omezující bariéru zbořit. A zřejmě na to konečně přišli. Kosmonauty to však příliš nepotěší… .
Není to zas tak dlouho, co kosmonauti začali ve vesmíru hasit žízeň svou destilovanou močí. Že to však nebylo nic oproti tomu, co kosmonauty čeká v brzké době, dokazují poslední zprávy z vědeckých laboratoří, řešících otázku stravy pro kosmonauty.
Dobyvatelé vesmíru si pravděpodobně budou pochutnávat na vlastních upravených výkalech.
Úprava vyprodukovaného odpadu by měla probíhat opakovanou filtrací. Výkaly se pomocí anaerobních mikroorganismů přetvoří na biomasu, která bude filtrována tak dlouho, dokud z ní nezbudou jen tuk a proteiny. Chuťově to asi nebude nic moc, ale půjde o výživnou stravu, což je to zásadní.
Tento způsob částečně vychází z tzv. anaerobního trávení, což je metoda upravování odpadu používaná na Zemi. Vědci ji však v tomto případě dovedli k dokonalosti, když dokázali z produktu znovu vytvořit jedlou potravinu.
Jistou komplikací celého procesu ve vesmíru je stav beztíže, se kterým se vědci snaží v současné době vypořádat, aby mohla být metoda poprvé vyzkoušena na oběžné dráze.