Arachnofobici asi nebudou z této zprávy skákat do stropu, nicméně pro všechny ostatní jde o vcelku příznivou informaci. Na území jižní Moravy a východních Čech byl totiž objeven nový druh pavouka – šestiočka vidlozubá (Dysdera cechica)..
Jak již název napovídá, jsou pro pavouka charakteristická dopředu namířená zahnutá kusadla, která mu umožňují lov korýšů specifickým způsobem. Pavouk stínku či svinku podebere kusadly a následně se zakousne do nejzranitelnější části jejich těla – do břicha.
Další zajímavostí je u těchto pavouků páření. Samci šestioček mají štěstí, že pro ně neplatí pravidlo zaběhlé u většiny druhů, kdy samec bývá krátce po kopulaci sežrán samicí. U tohoto druhu se samci během svého života páří opakovaně, pokaždé s jinou samicí.
Výraznou skvrnou na radostném objevu nového druhu je skutečnost, že šestioček není na našem území mnoho a jejich počet nadále klesá. Druhu totiž nesvědčí husté lesy, které jsou v současnosti lesníky nejvíce protěžovány.
Pro pavouky je tedy stále těžší vyhledávat prosvětlené doubravy, které potřebuje k životu. „To má za následek mizení nejen sotva objeveného druhu, ale celé řady dalších organismů s podobnými ekologickými nároky,“ sdělil médiím Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.