Není tajemstvím, že existuje po celém světě nejen mnoho neprozkoumaných míst, ale také neznámých živočichů, atp. Odborníci z MIT a Albert Einstein College of Medicine analyzovali vzorky vody, které odebrali na pobřeží Massachusetts, a podařilo se jim objevit zcela nové viry, které doposud nikdo nenašel a nezdokumentoval..
Neznámé viry nelze detekovat klasickými laboratorními testy. A nejen to. V oceánech žije podobných organismů obrovské množství. V jediném mililitru vody jich může žít kolem deseti milionů. A jen málo z nich se podařilo do dnešního dne objevit a zanalyzovat.
Je více než pravděpodobné, že podobné nezdokumentované viry by mohly žít i v jiných prostředích, například v našem těle. Podle Martina Polze, environmentálního mikrobiologa, by se nebylo čemu divit. Je dost možné, že nejsou typickými pouze pro oceány, ale že se mohou nacházet všude kolem nás.
Polz s kolegy pomocí sekvenování DNA zjistili, že z 200 virů infikujících bakterie Vibrionaceae patří 18 hned osmnáct z nich k nové čeledi, kterou pojmenovali Autolykiviridae.
Podle výsledků jsou genomy těchto bezbičíkatých dsDNA virů ve srovnání s genomy bičíkatých virů menší. Jak je patrné, dokážou navíc napadat mnoho nejrůznějších bakterií. Kromě toho podle DNA zjistili, že existují důkazy, kdy byly podobné bakterie nalezeny například v lidských střevech.
Není jasné, jak ovlivňují mikrobiální moknuty ve střevech, nebo jak jsou pro lidské zdraví důležité. To se nyní budou specialisté snažit zjistit.