Domů     .Top
Počet obětí sovětského vpádu do Československa byl vyšší
Martin Janda 18.8.2017

Čeští historici Prokop Tomek a Ivo Pejčoch upřesnili počet obětí invaze armád Sovětského svazu a jeho čtyř satelitů do Československa v roce 1968. Jen do konce roku zemřelo v souvislosti s okupací 137 Čechů a Slováků.

Více než dvacetiletý pobyt sovětských vojsk se pak stal osudný čtyř stovkám našich spoluobčanů..

Po dlouhá léta se uvádělo, že do konce roku 1968 zahynulo v důsledku okupace 108 Čechů nebo Slováků. Historici se nyní dopátrali k vyššímu číslu. Většina obětí zahynula v prvních týdnech okupace, kdy vojáci Varšavské smlouvy zavraždili 50 lidí.

Nejstarší obětí vpádu byl jedenadevadesátiletý legionář Antonín Abraham, kterého zabil sovětský tank.

O vpádu armád do Československa rozhodlo sovětské politbyro nejen kvůli liberalizaci poměrů, ale i kvůli pozicím pro sovětská vojska v případné válce proti NATO. V Československu totiž do té doby žádné sovětské jednotky rozmístěny nebyly.

Samotná invaze začala již 20. srpna 1968, kdy na letiště v Praze a Brně začaly dosedat vojenská letadla. Pozemní vojska pak překročila čs. hranice ve 23 hodin. Kromě Sovětů se invaze zúčastnilo také Polsko, NDR, Maďarsko a Bulharsko.

Východoněmecké jednotky vstoupily na československé území již dříve, ale záhy se stáhly, protože si popletly středoevropský a moskevský čas, podle kterého byla celá akce řízena.

Síla, která na naše území vnikla, byla drtivá. První sled armád Varšavské smlouvy se skládal ze tří skupin. Skupina A operující z Polska měla 70 000 vojáků a 1800 tanků, skupina B z NDR 35 000 a 1300 tanků, skupina C, která na československé území vnikla z Maďarska 40 000 vojáků a 1500 tanků.

Sověti a jeho satelity měli pro intervenci do Československa připraveno celkem 600 000 vojáků, 6 300 tanků, 2000 děl a raketometů a 800 letadel. Proti této síle stála československá armáda o síle 150 000 vojáků a s rozkazem zůstat v kasárnách.

Vojáci z Maďarska, Bulharska, Polska i bývalé NDR československé území záhy opustili, sovětská vojska však zůstala. Pod nátlakem Kremlu schválilo Národní shromáždění 18. října 1968 smlouvu o dočasném pobytu sovětských okupačních vojsk v ČSSR. Okupace Československa z 21. srpna tak získala zástěrku zákonnosti.

Jen čtyři poslanci našli v sobě dostatek odvahy a hlasovali proti smlouvě. Byli to Gertruda Sekaninová, František Kriegel, Václav Prchlík a František Vodsloň.

Za oficiální ukončení pobytu sovětské armády na čs. území je považován protokol o ukončení odsunu, který byl podepsán 25. června 1991. Poslední sovětský voják na území ČSFR, kterým byl velitel Střední skupiny sovětských vojsk Eduard Vorobjov, odletěl z Prahy 27. června 1991.

Československé pohledávky v souvislosti se vstupem, pobytem a odchodem sovětských vojsk projednané v roce 1991 vládou přesahovaly 14 miliard korun. Ovšem ztráty, které zemi po okupaci postihly, byly mnohem větší.

Nemalá část inteligence emigrovala do zahraničí, takže z jejích schopností nakonec profitovaly jiné státy.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz