Domů     .Top
Tyrannosaurus Rex nebyl jediný zabiják s ohromnými zuby
Marek Felt 7.7.2017

Všichni známe toto krvelačné monstrum. Nejen z filmů jako například Jurský park, ale také ze školy a dokumentárních filmů. Byl ale opravdu jediný, kdo zabíjel svou kořist svými velkými zuby?

Výhodou tyrannosaura rexe byla nejen jeho velikost, síla stisku, ale také ohromné zuby. Ty dosahovaly velikosti okolo třiceti centimetrů a není tak divů, že se jej bála všechna pravěká zvířata a rex tak neměl přirozeného nepřítele.

Každý zub byl navíc zahnutý a zubatý. Lze tak říct, že spíše připomínal jakousi pilku. Díky stisku a těmto zubům tak dokázal nejen kořist roztrhat, ale také drtit jejich kosti. Nebyl však jediný, kdo disponoval takovou zbraní.

Třída Notosuchia, resp. skupina, která patřila k předchůdcům dnešních krokodýlů a aligátorů byla mezi prvními, která se mohla pyšnit dokonalými zuby. Razanandrongobe sakalave, který žil v polovině jurské éry v okolí dnešního Madagaskaru, patřil mezi tato děsivá zvířata.

Je známý také pod kratší verzí Razana. Toto stvoření měřilo bezmála sedm metrů a v tlamě mělo plno ostrých a nebezpečných zubů. Co je ale zajímavostí, byly dost podobné těm, které měl T-Rex. Razana ale žil daleko dřív než tyrannousaurus rex.

Podle odborníků z IFL Science během svého života Razana lovil kořist tak, že se za ní vyřítil po všech čtyřech a chytl ji. Pokud byl ve vodě nebo v močálu, připlížil se ke kořisti pod hladinou, sevřel ji následně do svých čelistí a v nich kořist uvěznil a posléze roztrhal.

Christiano Dal Sasso, renomovaný paleontolog, ve své studii uvedl, že podobně jako další velcí krokodýli mohl být Razana hrozbou také pro dinosaury na pevnině. Razana byl podle něho zřejmě jeden z prvních Notosuchů.

Podle dochovaných nálezů ale ne všichni z rodiny Notosuchia byli masožraví. Z některých se stali býložravci, z jiných hyper-masožravci, jejichž strava byla tvořena ze 70 procent masem. Z dalších se stali jedinci podobní pásovcům s obrněným tělem, savčími zuby a rypáky podobným těm prasečím.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz