Domů     .Top
Okřídlená helikoptéra bude uhánět rychlostí 400 km/h
Marek Felt 7.7.2017

Před nedávnem jsme vám představili v krátkosti helikoptéru s morfovatelnými listy rotoru. Neuběhlo ani 14 dní a máme tady další novinku, tentokrát v podobě okřídleného vrtulníku. Představila jej francouzská společnost Airbus S.A.S. pod názvem Airbus Racer.

Tento speciál by měl létat rychlostí až 400 km/h a za rozumnou cenu by tak zákazníci dostali velmi výkonný stroj, včetně luxusu a pohodlí.

Model Racer navazuje na úspěchy Eurocopteru X3. Ten stanovil neoficiální rekord, když dokázal letět rychlostí 472 km/h. Tato helikoptéra se ale v současnosti nachází v pařížském Muzeu letectví a kosmonautiky.

Jednalo se navíc pouze o prototyp, který byl určen k testování nových technologií. Naopak Racer by se měl dostat do sériové výroby a najít tak reálně využití. Kromě komerční sféry, kde zkrátí dobu letu, je vhodný především pro nemocnice nebo horské služby.

Zde poskytne pokrytí až dvojnásobku prostoru v první hodině, která je z hlediska záchranných prací maximálně důležitá a rozhodující.

Kromě hlavního rotoru, který bude zajišťovat vertikální start a přistání (VTOL), bude mít Racer patentovaný koncept aerodynamických dvojplošníkových křídel. Na konci křídel budou připevněny boční vrtule.

Jejich umístění dále od trupu poskytne nejen větší pohodlí, ale také bezpečnost. O pohon se postarají dva turbohřídelové motory Rolls-Royce Turbomeca RTM 322, které se používají u některých bojových vrtulníků Apache.

Ty budou fungovat také v eco módu, díky čemuž se vypnutím nebo zapnutím jednoho z motorů ušetří palivo a zvýší tak dosah helikoptéry.

První kompletní prototyp s patentovaným asymetrickým ocasním nosníkem by měl být představen v roce 2019. Naopak první let by se měl podle vývojářů uskutečnit v roce 2020 a na základě úspěšnosti posléze začne výroba prvních vrtulníků.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz