V lunární laboratoři již delší dobu simuluje Čína život na Měsíci. Dvě skupiny čtyř dobrovolníků budou po dobu jednoho roku žít ve speciální kabině. Tento projekt je jen potvrzením vyjádření prezidenta Si Ťin-pchinga, který by rád z Číny udělal kosmickou velmoc. Zda se to podaří, ukáže čas.
Peking v posledních měsících výrazně zrychlil svůj vesmírný program. Ve snaze dostat lidi na povrch Měsíce v průběhu dvou desetiletí, přizpůsobila Čína testy dlouhodobého pobytu na povrchu Měsíce. Zároveň představila systém podpory života, který aktuálně testuje v laboratoři Lunární palác I. Systém umožní recyklovat vodu a potraviny, což má být jednou z klíčových vlastností.
Dobrovolníci, kteří se testu účastní, mají k dispozici centrální obytný prostor o velikosti maringotky a dva skleníky pro rostliny. Podobný úspěšný experiment proběhl již v roce 2014 a trval 105 dní. K tomu dodala profesorka Liou Chung, působící na Beihang University v Pekingu.
„Druhé podobné zařízení ve světě není. Vytvořili jsme systém čtyř biologických řetězců (rostliny, živočichové, mikroorganismy a lidé). Díky tomu se nám podaří významně zlepšit stabilitu systému.“.
Speciální skleník představil také americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).