Výzkumníci z University of Birmingham a Newcastle University našli neobvyklý způsob jak léčit nemoci způsobené bakteriemi, které odolávají dostupným antibiotikům. Z krve pacientů odstranili protilátky, což paradoxně vedlo ke zlepšení zdravotního stavu..
Ve svém výzkumu se experti z Británie soustředili na pacienty trpícími bronchiektázií – nemocí způsobující permanentní rozšíření dýchacích cest, které provází jejich chronický zánět. Původce bronchiektázie je většinou bakterie druhu Pseudomonas aeruginosa, mikrob velice odolný vůči léčbě pomocí antibiotik.
Pacienti účastnící se výzkumu prošli pečlivou lékařskou prohlídkou, při níž se ukázalo, že mají v krevním řečišti nadbytek určité protilátky. Na rozdíl od ochranného účinku, který je většinou s protilátkami spojen, ale u pacientů s bronchiektázií látka způsobovala oslabení imunitního systému.
Z tohoto důvodu pak tělo nemocného nedokázalo zabít bakterie způsobující infekci a výsledkem byly chronické dýchací problémy. Vědci v čele s doktorem Tonym De Soyzou se proto rozhodli z krve pacientů protilátku odstranit. Výsledky byly nad očekávání pozitivní.
K odstranění protilátky lékaři použili plazmaferézu – metodu připomínající dialýzu. Při plazmaferéze se z těla odčerpala plazma, která byla zbavena původních protilátek a obohacena o protilátky od zdravých dárců.
Poté byla vrácena zpět do oběhu pacienta. Proces dokázal obnovit schopnost imunitního systému zabít bakterie Pseudomonas aeruginosa a ulevit nemocným od chronických problémů.
Podle autorů studie by se tato metoda léčby mohla uplatnit i u dalších nemocí způsobovaných rezistentními mikroorganismy.