Dle mezinárodní studie vychází najevo, že počty vlků v Beskydech dlouhodobě stagnují. Je více než pravděpodobné, že vliv na populace vlků má také legální lov na Slovensku. Zatímco u našich sousedů jsou tyto šelmy legálně loveny, na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy jsou stále velmi vzácné.
Výzkum je založen na analýze údajů, které byly získány při desetiletém monitoringu šelem v letech 2003 až 2012 a kromě odborníků z Česka se na něm podíleli i vědci ze Švédska či Španělska. „V období monitoringu bylo každý rok na Slovensku zabito 74 až 159 vlků.
Navzdory tomu, že nejbližší smečky na Slovensku se vyskytují jen 10 až 50 kilometrů od českých hranic, vlk byl v Beskydech v posledních deseti letech velmi vzácným druhem. Celkově byl zaznamenán během zimního stopování čtrnáctkrát,“ uvedl Jan Piňos z Hnutí Duha Olomouc. Dodal, že zvyšující se počet vlků ulovených na Slovensku zvyšoval počet záznamů vlka v Beskydech v následujícím roce. „Tato závislost může být vysvětlena lovem na Slovensku, kdy ztráta jednoho vlka z rodičovského páru vede k rozpadu smečky a ke zvýšenému rozptylu jedinců, kteří se častěji mohou vyskytnout v okrajových oblastech, jako jsou Beskydy,“ míní Piňos. „Oproti tomu přítomnost rysa ostrovida, který je celoročně chráněný v České republice i na Slovensku, byla zaznamenána mnohem častěji,“ poznamenal Piňos.