Domů     .Top
V Evropě znovu řádí spalničky
Martin Janda 31.3.2017

Itálie, Německo, Rumunsko, Polsko, Británie či Švýcarsko. Všechny tyto země mají jedno společné: místní lékaři zde zaznamenali rapidní nárůst případů spalniček.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je trend do budoucna nepříznivý a počet případů onemocnění bude narůstat. Ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová vyzvala vlády dotčených zemí, aby přijaly naléhavá opatření.

Vinu na tomto neutěšeném stavu nese nedostatek vakcín, administrativní komplikace, ale hlavně rodiče, kteří odmítají nechat své děti očkovat. Stále se totiž světem internetu šíří neodůvodněná fáma, že očkování proti spalničkám způsobuje autismus.

Ta vznikla na základě studie Andrewa Wakefielda, který již přišel o lékařskou licenci. Wakefield problematiku zkoumal na pouhých dvanácti dětech a navíc nedodržel standardní vědecké postupy. Kromě toho byl v konfliktu zájmů, když se snažil o patentování vlastní vakcíny.

Jeho podvod byl záhy odhalen, nicméně vymyšlený příběh o vakcíně způsobující autismus začaly šířit různé pseudovědecké a konspirační weby a postupně si začal žít vlastním životem. Pozdější metaanalýza, která souhrnně sledovala 1,3 milionu dětí, vyvrátila možný vztah mezi očkováním a autismem nebo poruchami autistického spektra.

Přitom neschází mnoho a spalničky by mohly definitivně skončit na smetišti dějin. Tato nemoc se totiž drží pouze lidí a jakmile by přišla o svého hostitele, zcela by zmizela ze světa. Stačila by k tomu jen proočkovanost populace dosahující 95 %.

Spalničky se přitom velice snadno šíří a mohou vézt až k fatálním následkům. Ostatně, Rumunsko zaznamenalo od začátku 2016 hned 17 úmrtí na tuto chorobu.

Vážná situace je rovněž v Itálii a na Ukrajině. Vzhledem ke klesající proočkovanosti proti spalničkám jsou v ohrožení i Maďarsko a Slovensko.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz