Domů     .Top
Žraloci v ohrožení kvůli strachu
Václav Roman 7.3.2017

Žraloci se vyvíjeli v mořích a oceánech po miliony let. Lidé však chtějí stejné moře a oceány využívat k rekreaci a sportu. Veřejnost má pod vlivem akčním filmů a křiklavých novinových titulků o žralocích pokřivené mínění.

Útoky žraloků a ty smrtelné zvláště, jsou jen velmi vzácné.  A tak když se tito tvorové objeví na dohled veřejné pláže, pomyslí na jejich ochranu málokdo. V důsledku velkého vybíjení se řada žraločích druhů ocitla na seznamu ohrožených živočichů..

Pro ochranu žraloků byl v roce 2004 založen projekt Shark Spotters, který v současné době čítá 40 specializovaných žraločích ochránců. Ti mají na starosti především systém včasného varování pro všechny plavce, potápěče a surfaře na plážích při Kapském Městě.

Díky nim mohou mořskou vodu, i když ne samozřejmě ve stejnou chvíli, sdílet obě skupiny, aniž by došlo k nějakému ohrožení.

Jihoafričtí vědci hledají způsob, jak zastrašit žraloky a přitom jim neublížit. Popud jim k tomu daly autority Kapského Města. Dříve se na zdraví a životy žraloků nehledělo, prioritou bylo ochránit lidi ve vlnách.

Nyní však úřady otočily, rozhodly se učinit přítrž utrácení žraloků ve velkém a vyzvaly vědce, aby se pokusili najít způsob, jak odehnat žraloky bez toho, aniž by byli zraněni či dokonce zabiti.

Výzkumníci představili několik shark-friendly technologií, jež se jim podařilo vyvinout a otestovat. Mezi nimi například šetrné protižraločí sítě – zdokonalené tak, aby chrupavčitým rybám nezpůsobovaly zranění.

Vědci je instalovali na pláži Fish Hoek, kde dříve docházelo ke smrtelným útokům žraloků.

Nové sítě jsou šetrnější než ty tradičně používané jinde ve světě. Mají menší oka a na noc se vytahují. Mobilní síť ve Fish Hoek je sice jen 350 metrů dlouhá, za to vytvarovaná tak, aby přiléhala ke dnu oceánu a chránila plavce, kteří se oddávají svým radovánkám.

Její použití je omezeno právě na malé chráněné pláže. Neřeší tak riziko, které podstupují surfaři trávící více času v hlubších vodách.

Pro ty vědci předvedli surfovací prkna nesoucí na sobě žraloky odrazující vzor, jímž je zpodobnění černo-bílého břicha kosatky dravé (Orcinus Orca). Ta je též známá jako velryba zabiják a stojí na vrcholu mořského potravního řetězce – nad žraloky, kteří jsou také součástí jejího bohatého jídelníčku.

Jak je to s útoky žraloků?

Většinu útoků žraloků na lidi lze připsat na vrub třem druhům, všechny z nich patří však mezi ohrožené. Prvním je velký bílý žralok (Carcharodon carcharias) dříve známý jako žralok lidožravý. Podle Červeného seznamu ohrožených druhů patří mezi zranitelné druhy, čelí vysokému nebezpečí vyhynutí.

Dále žralok tygří (Galeocerdo cuvier), náležící mezi druhy téměř ohrožené, stejně jako třetí z této trojice žralok bělavý (Carcharhinus leucas).

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz