Výsledky naznačily výrazné rozdíly mezi sledovanými zeměmi. České domácnosti by byly ochotné platit mezi 360 a 460 korunami měsíčně (za snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030, respektive o 80 % do roku 2050).
Britové by si připlatili měsíčně přibližně 1200 korun, oproti tomu ochota Poláků platit za opatření ke snížení emisí skleníkových plynů se statisticky blížila nule.
„Zjistili jsme, že Češi mají povědomí o tom, co jsou klimatické změny, jaké jsou jejich příčiny i že představují problém,“ uvádí Iva Zvěřinová z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR, který srovnával postoje obyvatel České republiky, Velké Británie a Polska ke klimatické politice.
Výzkumníky mj. zajímalo, jaké mají lidé vůbec o klimatických problémech povědomí. Došli ke zjištění, že jsou to právě Češi, kdo problematiku ovládají o něco lépe než Britové a Poláci. Respondenti měli odpovědět na 6 zjišťovacích otázek.
Na více než polovinu odpovědělo správně 41 % oslovených Čechů, 34 % oslovených Britů a jen 30 % oslovených Poláků.
Platí však smutná skutečnost, že v České republice, Polsku i Británii mají lidé informace pouze základní. „Když se začnete zajímat více do detailu, tak zjistíte, že v tom lidé mají zmatek, často se například mylně domnívají, že stupňování skleníkového efektu je způsobeno ozónovou dírou“ říká Zvěřinová.
„Všechny otázky správně zodpovědělo pouze jedno procento respondentů,“ dodává výzkumnice.