Domů     .Top
Extrémní tlak udělá z vodíku kov
Pavel Škopek 30.1.2017

„Nikdo se nikdy nesetkal s kovovým vodíkem, protože nikdy dříve neexistoval na Zemi,“ řekl Isaac Silvera, fyzik z Harvard University, který se na objevu podílel. Podle jeho slov je přitom teoreticky možné použít kovový vodík například jako ultralehké, ale zároveň extrémně výkonné raketové palivo.

Předpovězen už ve 30. letech

V roce 1935 fyzici Eugene Wigner (1902 – 1995) a Hillard Bell Huntington (1910 – 1992) předpověděli, že vysoké tlaky kolem 25 GPa (asi 246 000krát více než je atmosférický tlak) by mohly přinutit normální vazby mezi pevnými atomy vodíku, aby se rozlámaly a umožnily elektronům pohyb.

Normální čirý materiál by se stal lesklým a měl by i další vlastnosti spojené s kovy včetně vodivosti elektrické energie.

Pozdější výzkumy zjistily, že tlaky potřebné pro tento přechod by byly ještě vyšší. Takové, které se pravděpodobně vyskytují pouze hluboko v jádrech hustých planet, jako je například Jupiter. „Byly zde desítky teoretických prací a všechny mají různé kritické tlaky, kdy se vodík stane kovovým,“ podotkl Silvera.

Vyšší tlak než v zemském jádře

Vědci našli způsob, jak produkovat vyšší a vyšší tlaky, ale nikomu se nedařilo vyrobit tento nepolapitelný materiál. Problém byl v tom, jaký použít k dosažení tak vysokých tlaků materiál, protože i běžné diamanty v takových podmínkách praskaly.

Silvera a jeho postgraduální výzkumník Ranga Dias proto použili malé kovadliny ze syntetických diamantů, které lze vyrábět s dokonalou vnitřní strukturou, chemicky potažené oxidem hlinitým.

Celý systém byl ochlazen na teplotu kapalného helia, což je -269 stupňů Celsia.  Následně diamantové kovadliny stiskly malý vzorek pevného vodíku silou 495 GPa, což je více, než jaký tlak byl objeven v zemském jádře.

Původně průhledné molekuly vodíku se zneprůhlednily a nakonec získaly kovový lesk. Testy potvrdily, že vyrobený materiál byl skutečně kovový.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz