Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit 337 let starou murajou latnatou. Jedná se pravděpodobně o nejstarší bonsaj u nás. Návštěvníci ji spatří zhruba za měsíc. Tak dlouho bude trvat, než se aklimatizuje, prozradil ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička.
Dosud nejstarší bonsají v liberecké zahradě byl zhruba 250 let starý jalovec čínský (Juniperus chinensis) „Má primát v tom, že je nejdéle pěstovanou bonsají na evropském kontinentu, už přes 140 let,“ uvedl Studnička.
Nejstarší bonsaj u nás je původem z Číny. Poté, co se dostali v minulém století k moci komunisté, byla převezena na Twaj-wan, odkud se v roce 1997 dostala do České republiky. Před převozem do Liberce rostla ve skleníku Bonsai centra Libčany u Hradce Králové.
„Těžko se loučím, ale v Liberci je nejdéle pěstovaná bonsaj v Evropě. Jsou tam odborníci, kteří budou o ní pečovat a kdykoliv se na tu rostlinu mohu přijet podívat,“ řekl provozovatel bonsai centra Jaroslav Pišl.
Muraja latnatá (Murraya paniculata) je stálezelený tropický keř, který se s oblibou používá do živých plotů. Patří do čeledi routovité stejně jako třeba citroník nebo pomerančovník. „Ovšem tady nemůžeme očekávat ovoce.
Plody jsou bobulky, celkem tlustostěnné s peckou,“ uvedl ředitel. Malé zářivě vybarvené plody připomínají pomeranče. Díky nim dostala rostlina lidový název „jasmínový pomeranč“.
Muraja latnatá se v tropech pěstuje a využívá jako anestetikum. „V tropech, když vás bolí zuby, dají vám rozžvýkat větvičku muraji a bolest ustane. Problém je v tom, že vám úplně ochrnou ústa, takže máte problém i hovořit,“ řekl Studnička.