Domů    
Pravá, nebo levá?
Pavel Šmejkal 5.10.2015

https://www.youtube.com/watch?v=NPvMUpcxPSA

Přibližně 10 % populace jsou leváci a tento podíl se přenáší z generace na generaci a není závislý ani na rase, ani na socioekonomických podmínkách ani na ničem jiném. Leváctví či praváctví je odrazem dědičnosti či potíží v těhotenství, při porodu či může být následkem poranění..

Jsou-li oba rodiče leváci, bude alespoň jedno jejich dítě rovněž levák, je-li levákem jen jeden z rodičů, pak je šance na leváctví potomků šestinová, a v případě obou pravorukých rodičů pak šestnáctinová.

Většina lidí si leváctví ztotožňuje s prostým faktem používání levé ruky k psaní. Ve světě určeném pro praváky a tvořený z větší části právě pravorukými lidmi, není pro leváka ani pro jeho mozek snadný život.

Přesto se však najdou výjimky. Například klávesnice dříve psacích strojů dnes počítačů je uspořádáním písmen přívětivější k levorukému písaři.

Výhody při mrtvici

Většina lidí si během vývoje vytvoří určitý stupeň stranové preference, který neplatí pouze pro užívání ruky, ale všech orgánů na dané straně těla (očí, nohou, uší). Psychologové zjistili, že pravorucí lidé mají z hlediska funkcí mozek přesněji rozdělen – řeč, jazyk a logika jsou vždy na levé straně mozku, zatímco na pravé se objevují tvůrčí funkce, emoce a cit pro hudbu.

Leváci jsou na tom poněkud jinak. A trochu složitěji.

Dominance mozku levorukých lidí se totiž může případ od případu lišit. Někteří z nich mají mozek více podobný pravákům (řeč vlevo, kreativní funkce napravo), někteří je mají obráceně a jiní mají řečová centra umístěná v obou hemisférách (odborně se tento stav nazývá bilateralizace řeči).

Takto uspořádaný mozek má nesporné výhody při nečekaném ataku mrtvice, kdy je postiženo jen jedno centrum, zatímco druhé dokáže převzít veškeré funkce na sebe.

Třicet procent nevyhraněných

Naprosto „čistými“ praváky jsou asi dvě třetiny populace. Zbytek pak tvoří leváci spolu s nevyhraněnými lidmi, kteří jsou schopní používat obě ruce stejně.

S leváctvím bývají spojeny i některé psychické potíže či nemoci. S leváctvím je častěji spojen nerovnoměrný vývoj v dětství a vývojové poruchy učení. U chlapců převládá koktavost a sklon k alergiím.

Násilné přeučování bylo a je jedním z nejhorších poškozování, které může mít dalekosáhlé důsledky. Zasahuje totiž nejen do vývoje jazyka, ale s ohledem na neukončený vývoj dětského mozku může ovlivnit i inteligenci. Tu dokáže snížit až o jedno pásmo dolů.

VÍCE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ EXTRA, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Příroda 3.7.2025
Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie. Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz