Vědci z Velké Británie objevili první fosilii hada se čtyřmi končetinami. Objev vrhá nové světlo na evoluci plazů. Druh pojmenovaný Tetrapodophis amplectus má nohy, které patrně nesloužili k pohybu, ale k uchopení a držení kořisti.
Používány mohly být také při páření, k „objímání“ partnera. Název hada je odvozen od této spekulace a v překladu znamená – čtyřnohý objímací had.
Unikátní fosilie byla nalezena v Brazílii už před několika desetiletími, nohy ale nebylo téměř možné spatřit. S použitím moderní technologie odborníci nález znovu prozkoumali a s jistotou určili, že se jedná o mimořádný objev.
Podle některých paleontologů by se mohlo jednat o spojovací článek mezi ještěry a hady.
O evoluci hadů se ve vědecké obci vedly dlouhé spory. Část odborníků je přesvědčena, že se hadi vyvinuli z mořských živočichů. Jiní se domnívají, že jim dali vzniknout živočichové suchozemští. Nový druh nemá žádný ze znaků adaptace na vodní život (speciálně uzpůsobený ocas), což ukazuje spíše na zemský původ.
Odborníky také mate délka těla. Had je téměř dvakrát tak dlouhý než si vědci mysleli, že by jeho předek s končetinami měl být. Předpokládali totiž, že ke ztrátě končetin došlo s prodlužováním těla. Vědecká obec se nicméně shoduje, že se jedná o mimořádný objev.