První ze studií byla nedávno publikována v časopise Science, přičemž vědecký tým vedla Carina Schlebuschová z univerzity v Uppsale. Druhý tým vedený Josephem Pickrellem byl zase lokalizován na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity.
Oba týmy zkoumaly tzv. „single nucleotide polymorphism“, tedy takový typ genetické různorodosti, který se projevuje záměnou jednotlivých „písmenek“ genetického kódu.
Ze zkoumání obou týmů vyplynulo, že populace Křováků na jihu pouště Kalahari a na jejím severu jsou značně odlišné a oddělily se od sebe již asi před 30 000 lety. Toto oddělení pochopitelně vyvolává řadu otázek.
Došlo k němu v důsledku bariér kulturních či geografických? Většina současných vědců by nejspíše vsadila na podmínky geografické. V průběhu posledního glaciálního maxima byla totiž Afrika značně suchá, což vedlo k výrazné fragmentalizaci jejích biotopů.
Dalším zajímavým závěrem průzkumů bylo nalezení genetické spojnice mezi dalšími africkým sběračsko-loveckými národy Sandawe a Hadza, v jejichž jazycích se stejně jako v jazycích Křováků uchovaly archaické fonémy, tzv.
mlaskavky. Tyto kmeny však v současnosti žijí v centrální Africe a jsou tedy svým příbuzným z Kalahari poměrně značně vzdálené.