Sojuz TMA-03M dopravil na palubu Mezinárodní vesmírné stanice ISS trojici jejích nových obyvatel. Zároveň se stal i jakýmsi záchranným člunem pro případ nouze, protože bude k ISS ukotven až do 16. května letošního roku, kdy se s ním stejná trojice vesmírných cestovatelů vrátí na Zemi.
Expedici 30, jak se oficiálně tato mise jmenuje, tvoří ruský velitel Oleg Kononěnko (* 1964), Nizozemec André Kuipers (*1958), palubní inženýr ESA, a americký palubní inženýr z NASA Donald Pettit (*1955).
Úkolem těchto mužů bude kromě jiného na plášť ISS přimontovat pětici nových panelů, které mají stanici chránit před srážkou s meteority. Klíčový význam však má rozsáhlý experiment DOSIS 3D, jehož úkolem je změřit dávky záření na palubě ISS, což je důležité zvláště s ohledem na uvažované budoucí dlouhodobé vesmírné lety.
Na základě naměřených údajů vznikne databáze, která bude uchovávat všechny důležité informace, potřebné pro stanovení norem radiační ochrany kosmických posádek i pro různé citlivé experimenty.
Na experimentu se díky vědcům z Oddělení dozimetrie záření Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR podílí i Česká republika. Ti dodali dva typy pasivních detektorů – termoluminiscenční detektory a detektory stop v pevné fázi, a navíc se budou podílet i na analýze naměřených údajů.
V době uzávěrky tohoto čísla se ještě nevědělo, zda se podaří i první připojení komerčního vesmírného modulu Dragon od americké společnosti SpaceX.
Jaký je Sojuz TMA-03M?
Počet částí 3 (Návratový modul SA, Obytná sekce BO, Přístrojová sekce PAO)
Hmotnost 7220 kg
Rozpětí slunečních panelů 10,6 m
Modul SA
Délka 2,14 m
Maximální průměr 2,2 m
Vnitřní objem 3,85 m3
Průměr kruhového průlezu v přední části 0,3 m
Plocha hlavního brzdícího padákového systému 1000 m2
Plocha záložního padákového systému 570 m2
Modul BO
Délka 3,29 m
Maximální průměr 2,2 m
Celkový vnitřní objem 6,6 m3
Vnitřní objem pro posádku 4 m3
Modul PAO
Délka 0,5 m
Maximální průměr 2,1 m
Vnitřní objem 2,2 m3