Přečtení titulku by mohlo svádět k myšlence, že se vám 21. století chystá zprostředkovat informaci, spadající do kompetencí historiků. O nic takového ale nejde. Oním „přečteným“ monarchou je motýl danaus stěhovaný (Danaus plexippus), známý též pod anglickým označením „monach-butterfly“. Přečteným textem je genetická informace obsažená v jeho buněčném jádře.
Monarchové patří mezi nejznámější motýly světa. Za jejich obrovskou popularitou mezi laiky stojí jednak jejich nápadné zbarvení, jednak jejich životní styl. Řada populací těchto motýlů totiž vykonává předlouho a dokonce po několik generací trvající pouť po severoamerickém kontinentu, aby nakonec zakotvili tam, odkud pocházely jejich rodiče či dokonce praprarodiče.
Jejich životní styl z nich dělá pro vědu neuvěřitelně zajímavé organismy. Jejich životní styl si totiž vynucuje, aby byli v neuvěřitelně zdatní v orientaci. Aby dosahovali tak skvělých výsledků na cestě přes celý kontinent, musí být velmi dobře nastavovat svůj vnitřní kompas.
Vysoké nároky tak nejsou kladeny jen na kompas samotný, ale i na jejich „vnitřní hodiny“, které s ním musejí být v dokonalé součinnosti.
Poznání genů, které se podílejí na jejich vnitřním časovém nastavování, má význam nejen pro poznání života těchto motýlů, ale je potenciálně využitelné i pro poznání molekulárních zákonitostí i tak nepříbuzných organismů, jako jsou migrující mořské želvy či dokonce my lidé.
Tým neurobiologa prof. Stevena M. Repperta nedávno v prestižním biologickém časopise Cell publikoval studii, v níž oznámil přečtení celých 16 866 genů těchto motýlů, které kódují proteiny.