Kontaktní čočky využívají denně milióny lidí na celém světě. Řada z nich již měla bohužel příležitost poznat, jak úporné dokáží být bakteriální infekce, které se do oka dostávají spolu s čočkami. Díky objevu amerických vědců by mohlo těmto nepříjemnostem v budoucnu zcela odzvonit.
Tím nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jímž se zdravé oko brání bakteriálním infekcím, je prosté mrkání. Nošení kontaktních čoček však situaci značně komplikuje. Oční víčko sice efektivně „omyje“ povrch kontaktní čočky z jedné strany, na stranu přivrácené k oku se však dostat nemůže. Prostůrky mezi čočkou a okem se tak snadno stanou eldorádem bakterií, jako je např. Pseudomonas aeruginosa a keratitida neboli zánět oční rohovky je na světě. Tyto potíže řeší lékaři tradičně – antibiotiky. Boj proti bakteriím však není snadný.
Mikrobi se totiž mohou zapouzdřit do podoby takzvaného biofilmu a uniknout tak léčivu z dosahu. Vznik těchto biofilmů má paradoxně na svědomí naše vlastní tělo. Jako hrubý materiál pro jejich tvorbu totiž slouží zbytky těl imunitních buněk, které se vydaly do boje s bakteriemi. Vědci z National Jewish Health v coloradském Denveru a University of Texas v Dallasu se proto rozhodli, že bakteriím jejich zásobárnu stavebních látek seberou, resp. rozloží na kousky. Chemické vazby v molekulách DNA, aktinu či histonů, které bakterie nejraději využívají, se jim podařilo rozrušit s pomocí enzymu DNAázy a negativně nabité aminokyseliny asparaginu. Díky tomuto zásahu se lékařům podařilo snížit produkci bakteriálních biofilmů o celých 79,2%, počet infekcí oční rohovky klesl o 41%! Nepříjemné oční záněty by tak v budoucnu mohly zcela zmizet ze světa.