Homosexuální chování není v přírodě vůbec ničím výjimečným. Když však začne v populaci z nějakého důvodu převládat, začne populacím příslušnému druhu zvonit umíráček. Vědci nedávno přišli se zjištěním, že za postupující "epidemií" homosexuality u vodních ptáků ibisů stojí nejspíše člověk.
O tom, že řada člověkem vypuštěných znečišťujících látek může závažně proměnit reprodukční schopnosti řady volně žijících druhů živočichů, vědí vědci již delší dobu. Většinu takový změn mají na svědomí látky hormonální povahy, které se do přírodního koloběhu dostávají díky stále rozšířenější hormonální antikoncepci. Zcela nedávno však přišli američtí a srílanští vědci se zjištěním, že nějaká látka může působit tak, že nezmění pohlaví organismu, ale jeho sexuální preference. Zkoumaným druhem byli vodní ptáci ibisové bílí a zkoumanou látkou jeden z nejtoxičtějších těžkých kovů, rtuť ve formě organické sloučeniny metylrtuti.
Vědci rozdělili ptáky do čtyř skupin. První tři byly krmeni stravou, obsahující různě vysoké koncentrace této sloučeniny, poslední skupina byla ponechána zcela bez jejího vlivu. Výsledky byly takřka šokující! Ve skupině, která byla intoxikována nejvíce, se celých 55% samců proměnilo v homosexuály. Nejenže se snažili spářit s jinými samci, ale dokonce spolu po několik týdnů tvořili stabilní pár a zakládali hnízda. Ti, kteří i přes zhoubný vliv rtuti zůstali heterosexuály, však také nebyli zcela nepostižení. Méně se pářili a byli také o poznání horšími rodiči. „Kombinace homosexuality a špatného rodičovství normálních párů by mohla snížit produkci potomstva o celých 50%,“ vysvětluje vedoucí celého projektu Peter Frederik z univerzity ve floridském Gainesville.