Domů     Vesmír
Kosmický skafandr
21.stoleti
od 21.stoleti 17.4.2010

Vesmírné lety astronautů a kosmonautů jsou nemyslitelné bez skafandrů, které mají být zárukou bezpečnosti. V průběhu času vznikly tři odlišné druhy kosmických skafandrů: Vesmírné lety astronautů a kosmonautů jsou nemyslitelné bez skafandrů, které mají být zárukou bezpečnosti. V průběhu času vznikly tři odlišné druhy kosmických skafandrů:

1.lehké, které mají kosmičtí cestovatelé během startu a přistání.(dříve je užívali při celém letu)
2.tzv. vycházkové pro pohyb ve volném prostoru po opuštění kabiny
3.expediční, které měli účastníci amerických výprav na povrch Měsíce.

„Skafandr je komplexní zařízení se spoustou funkcí,“ upozorňuje odborník na kosmonautiku, Mgr. Antonín Vítek, CSc. Umožňuje chránit před vakuem, nepřízní teploty a částečně i před okolní radiací.
Historie premiérových předchůdců kosmických skafandrů začíná ve 30. letech 20. století v souvislosti s lety stratosférických balonů.  Nutnost spolehlivé ochrany pilotů před nízkým tlakem se výrazně zvýšila s vynálezem proudových letounů. První výškové skafandry pro piloty bývaly pevné a neohebné, takže letce někdy museli do kokpitu doslova vnést.
Současný kosmický skafandr umožňuje volný pohyb a výkon nejrůznějších pracovních činností. Pomáhají v tom moderní pevné a současně pružné materiály.
Pohyblivost by však negativně ovlivňoval vnitřní tlak uvnitř kosmického obleku. Proto je tento tlak pouze třetinový až čtvrtinový oproti normálu a astronauti dýchají čistý kyslík. Kvůli značnému rozdílu teploty na vnější straně skafandru (hlavně mezi stranou osvícenou sluncem a stínem) je skafandr intenzivně izolován a teplota uvnitř se citlivě reguluje.

Malá mezinárodní přehlídka
Ruský vycházkový skafandr Orlan o hmotnosti 110 kg umožňuje osmihodinovou vycházku ve volném kosmickém prostoru a vydrží 12 použití. V červnu 2009 se v kosmu testovala nejnovější verze Orlan MK. Má integrovanou plochou obrazovku, na kterou astronaut dostává instrukce v případě nouzových situací. Teplotu, tlak a složení vzduchu řídí počítač.
Americký skafandr EMU má v základním provedení hmotnost cca 180 kg, existují však i lehčí verze. Lze s ním vyrazit na osmihodinovou „vesmírnou vycházku“; použije se až třicetkrát. Má několik vnějších vrstev, které chrání astronauty před mikrometeority, kosmickým zářením, výkyvy teplot a dalšími vnějšími vlivy. Uvnitř pracuje chladicí systém, který odvádí přebytečnou tělesnou teplotu. Současně je nutné zbavovat vydýchaný vzduch oxidu uhličitého a vodních par a přivádět nový kyslík. Zařízení na regeneraci vzduchu je umístěno na zádech.
První čínský dobyvatel kosmu Čaj Č-jang vystoupil do kosmického prostoru v září 2008 díky originálnímu čínskému skafandru. „Oblek“ měl hmotnost 120 kg a jeho vývoj stál v přepočtu 75 milionů Kč.

reklama
Související články
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podstatě za humny, a objevil na ní řadu pozoruhodných ingrediencí. Pozemská atmosféra si s námi leckdy umí zle pohrát, ale proti jiným planetám má pořád povahu […]
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu, v tomto případě gravitačnímu. Právě gravitační síly mohou některou z planet, která dosud spokojeně obíhala svou hvězdu, udělat planetárního bezdomovce. […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz