Domů     Příroda
Test 21. STOLETÍ: Co vám říkají minerály?
21.stoleti 19.3.2010

Který kluk nebo holčička si v dětství alespoň na chvíli nezaložili sbírku krásných kamenů? Většina na svou dětskou vášeň zapomene, další v dospělosti raději obdivují krásné kameny ve špercích. Profesionální geologové či mineralogové se však stanou jen z těch, kdo mají výjimečné vědecké nadání. Mohli byste se s nimi měřit?Který kluk nebo holčička si v dětství alespoň na chvíli nezaložili sbírku krásných kamenů? Většina na svou dětskou vášeň zapomene, další v dospělosti raději obdivují krásné kameny ve špercích. Profesionální geologové či mineralogové se však stanou jen z těch, kdo mají výjimečné vědecké nadání. Mohli byste se s nimi měřit?

1.Minerály lze z chemického hlediska rozlišit na prvky a sloučeniny. Prvky můžeme dále dělit na kovy a nekovy. Který z následujících minerálů není kovem?
a)rtuť
b)sodík
c)uran

2.Dvěma nejhojněji zastoupenými prvky v zemské kůře jsou kyslík a křemík. Jejich sloučenina, oxid křemičitý neboli křemen, má i řadu odrůd, které počítáme mezi polodrahokamy. Který z následujících minerálů není oxidem křemičitým?
a)chryzopras
b)karneol
c)muskovit

3.Jedním ze základních kritérií, které slouží k charakterizaci vlastností minerálů, je i takzvaný vryp. Co přesně toto slovo znamená?
a)to, že jeden z kamenů dokáže udělat rýhu do druhého
b)vryp je barva prášku, který vznikne při rýpnutí jednoho kamene do druhého
c)jsou to rýhy, vzniklé při umělém oddělování jednotlivých krystalů

4.Krystaly minerálů se mohou vyskytovat buď samostatně, nebo pohromadě s dalšími krystaly. Takovému spojení krystalů říkáme:
a)klenec
b)nuget
c)drůza

5.Rubín a safír jsou z chemického hlediska tvořeny převážně jednou sloučeninou, oxidem hlinitým. Jak se tento minerál, který patří mezi nejtvrdší vůbec, v nedrahokamové podobě nazývá?
a)hausmannit
b)korund
c)topas

6.Síran vápenatý se běžně využívá jako pálená sádra. Ve spojení n molekulami vody však tvoří minerál sádrovec. Jeho specifická odrůda našla uplatnění i jako ozdobný kámen. Nazývá se:
a)obsidián
b)alabastr
c)jaspis

7.České granáty jsou mezi celou rodinou granátů neboli nesosilikátů výjimečné svou barvou a průsvitností. Mezi odborníky se tomuto minerálu říká:
a)pyrop
b)grossulár
c)zirkon

8.Krystaly halitu (soli kamenné), pyritu či galenitu mají charakteristický a těžko zaměnitelný tvar. Všechny tyto minerály krystalují v soustavě, které říkáme:
a)jednoklonná
b)šesterečná
c)krychlová

9.Mezi sulfidy patří velké množství známých minerálů, které se užívají jako rudy nejrůznějších kovů. Který z následujících minerálů mezi sulfidy nepatří?
a)baryt
b)chalkopyrit
c)nikelín

10.Řada měkčích ozdobných minerálů se nebrousí, ale pouze ohlazuje. Zvláštní formou takového ohlazení je podoba, kdy je spodní strana plochá a svrchní ohlazená do kulata. Mezi šperkaři má tento tvar označení:
a)pendlok
b)naveta
c)kabošon

Vyhodnocení:
1c, 2c, 3b, 4c, 5b, 6b, 7a, 8c, 9a, 10c

10–8 správných odpovědí: O minerály jste se již musel/musela opravdu zajímat. Vaše znalosti přesahují běžnou školní látku.
7–5 správných odpovědí: Vaše orientace ve světě minerálů je stále nadprůměrná.
5–0 správných odpovědí: Mineralogie zjevně nikdy nepatřila k vašim koníčkům.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz