Domů     Příroda
Test 21. STOLETÍ: Co vám říkají minerály?
21.stoleti 19.3.2010

Který kluk nebo holčička si v dětství alespoň na chvíli nezaložili sbírku krásných kamenů? Většina na svou dětskou vášeň zapomene, další v dospělosti raději obdivují krásné kameny ve špercích. Profesionální geologové či mineralogové se však stanou jen z těch, kdo mají výjimečné vědecké nadání. Mohli byste se s nimi měřit?Který kluk nebo holčička si v dětství alespoň na chvíli nezaložili sbírku krásných kamenů? Většina na svou dětskou vášeň zapomene, další v dospělosti raději obdivují krásné kameny ve špercích. Profesionální geologové či mineralogové se však stanou jen z těch, kdo mají výjimečné vědecké nadání. Mohli byste se s nimi měřit?

1.Minerály lze z chemického hlediska rozlišit na prvky a sloučeniny. Prvky můžeme dále dělit na kovy a nekovy. Který z následujících minerálů není kovem?
a)rtuť
b)sodík
c)uran

2.Dvěma nejhojněji zastoupenými prvky v zemské kůře jsou kyslík a křemík. Jejich sloučenina, oxid křemičitý neboli křemen, má i řadu odrůd, které počítáme mezi polodrahokamy. Který z následujících minerálů není oxidem křemičitým?
a)chryzopras
b)karneol
c)muskovit

3.Jedním ze základních kritérií, které slouží k charakterizaci vlastností minerálů, je i takzvaný vryp. Co přesně toto slovo znamená?
a)to, že jeden z kamenů dokáže udělat rýhu do druhého
b)vryp je barva prášku, který vznikne při rýpnutí jednoho kamene do druhého
c)jsou to rýhy, vzniklé při umělém oddělování jednotlivých krystalů

4.Krystaly minerálů se mohou vyskytovat buď samostatně, nebo pohromadě s dalšími krystaly. Takovému spojení krystalů říkáme:
a)klenec
b)nuget
c)drůza

5.Rubín a safír jsou z chemického hlediska tvořeny převážně jednou sloučeninou, oxidem hlinitým. Jak se tento minerál, který patří mezi nejtvrdší vůbec, v nedrahokamové podobě nazývá?
a)hausmannit
b)korund
c)topas

6.Síran vápenatý se běžně využívá jako pálená sádra. Ve spojení n molekulami vody však tvoří minerál sádrovec. Jeho specifická odrůda našla uplatnění i jako ozdobný kámen. Nazývá se:
a)obsidián
b)alabastr
c)jaspis

7.České granáty jsou mezi celou rodinou granátů neboli nesosilikátů výjimečné svou barvou a průsvitností. Mezi odborníky se tomuto minerálu říká:
a)pyrop
b)grossulár
c)zirkon

8.Krystaly halitu (soli kamenné), pyritu či galenitu mají charakteristický a těžko zaměnitelný tvar. Všechny tyto minerály krystalují v soustavě, které říkáme:
a)jednoklonná
b)šesterečná
c)krychlová

9.Mezi sulfidy patří velké množství známých minerálů, které se užívají jako rudy nejrůznějších kovů. Který z následujících minerálů mezi sulfidy nepatří?
a)baryt
b)chalkopyrit
c)nikelín

10.Řada měkčích ozdobných minerálů se nebrousí, ale pouze ohlazuje. Zvláštní formou takového ohlazení je podoba, kdy je spodní strana plochá a svrchní ohlazená do kulata. Mezi šperkaři má tento tvar označení:
a)pendlok
b)naveta
c)kabošon

Vyhodnocení:
1c, 2c, 3b, 4c, 5b, 6b, 7a, 8c, 9a, 10c

10–8 správných odpovědí: O minerály jste se již musel/musela opravdu zajímat. Vaše znalosti přesahují běžnou školní látku.
7–5 správných odpovědí: Vaše orientace ve světě minerálů je stále nadprůměrná.
5–0 správných odpovědí: Mineralogie zjevně nikdy nepatřila k vašim koníčkům.

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz