Domů     Technika
Internet: Pozor na Kamerun!
21.stoleti 19.3.2010

Většina Čechů samozřejmě ví, že Kamerun leží v Africe, fotbaloví fanoušci znají jeho reprezentační tým, přezdívaný kamerunští lvi. Ale podobně, jako jsou pro soupeře nebezpečné útoky kamerunských fotbalistů, velké riziko se skrývá i na kamerunských internetových stránkách.Většina Čechů samozřejmě ví, že Kamerun leží v Africe, fotbaloví fanoušci znají jeho reprezentační tým, přezdívaný kamerunští lvi. Ale podobně, jako jsou pro soupeře nebezpečné útoky kamerunských fotbalistů, velké riziko se skrývá i na kamerunských internetových stránkách.

Kamerun s doménovou zkratkou cm. předstihl v kategorii nejnebezpečnějších národních domén Hongkong, kterému nechvalné prvenství patřilo ještě v roce 2008. Až 36,7 % webů v kamerunské národní doméně představuje pro návštěvníka bezpečnostní riziko. Vyplývá to ze šetření internetových specialistů ze společnosti McAfee.

Vypadne „o“ a je průšvih

Proč právě Kamerun? Není to vůbec náhoda, doménová zkratka cm. je velmi podobná nejrozšířenější zkratce com. A člověk není tvor neomylný, překlepům se nevyhne. Mnoho internetových podvodníků proto záměrně vytváří adresy založené na tzv. typo-squattingu (překlepovém squattingu) a přesměrovávají neopatrné uživatele na weby, kde jim hrozí stažení dalších nechtěných a pěkně škodlivých programů. Každá čtvrtá kamerunská internetová stránka tedy představuje značné riziko.
Naopak nejbezpečnější národní doménou je ta japonská. Japonsko patří mezi pět nejbezpečnějších domén již druhým rokem. Nejnavštěvovanější webová doména na světě, komerční .com, se v pořadí nebezpečnosti posunula z devátého na druhé místo, naopak nejbezpečnější nestátní (generickou) doménou je americká vládní zkratka .gov. Mezi pěti nejnebezpečnějšími národními doménami zůstává v posledních dvou letech také Čína (.cn) a Samoa (.ws). Nejméně útočné domény mezi Evropany pak lze nalézt v Irsku a také v Chorvatsku.

České domény? Mohlo by to být lepší…

Uživatele českého internetu samozřejmě především zajímá, jak si stojí stránky s doménou cz. Není to nejhorší, ale ani nijak úžasné. Z celkem testovaných 85 649 webů jich pro návštěvníka představovalo riziko 949, tedy 0,6 procenta. Slováci jsou na tom o dvě desetiny procenta hůře.
Slovensko se v loňském roce ocitlo mezi dvaceti nejnebezpečnějšími doménami z hlediska podílu webů, které nekorektně zacházejí s e-mailovými adresami registrovaných uživatelů, tj. umožňují zasílat na tyto adresy relativně velký objem nevyžádaných e-mailů. Podíl těchto webů v doméně .sk byl v roce 2009 4,5 %. Z celkem 27 milionu webů a 104 domén nejvyšší úrovně, které byly testovány, představovalo 5,8 % bezpečnostní riziko. Experti tedy narazili na více než 1,5 milionu rizikových webů.

Nejrizikovější domény světa

Země nebo název  zkratka   podíl rizikových domén

1. Kamerun   cm.   36,7 %
2. Commercial  com.   32,2 %
3. Čína    cn.   23,4 %
4. Samoa   ws.   17,8 %
5. Information   info.   15,8 %
6. Filipíny   ph.   13,1 %
7. Network   net.   5,8 %
8. bývalý SSSR  su.   5,2 %
9. Rusko   ru.   4,6 %
10. Singapur   sg.   4,6 %

45. Slovensko   sk.   0,8 %
53. Maďarsko   hu.   0,6 %
54. Česká republika  cz.   0,6 %
60. Polsko   pl.   0,5 %

Nejrizikovější domény, co se týče emailů

1. Information   info.   17,2 %
2. Commercial  com.   3,9 %
3. Network   net.   1,9 %
4. Švýcarsko   ch.   1,1 %
5. Dánsko   dk.   0,8 %

Nejrizikovější domény, co se týče stahování

1. Rumunsko   ro.   21 %
2. Čína    cn.   18,6 %
3. Information   info.   15,2 %
4. Business   biz.   6,8 %
5. Network   net.   5,2 %

12. Slovensko   sk.   3,2 %
14. Maďarsko   hu.   3 %
18. Polsko   pl.   2,7 %
20. Česká republika  cz.   2,4 %

Co je vlastně doména?

Doména nejvyššího řádu (TLD, z anglického Top Level Domain) je internetová doména na nejvyšší úrovni stromu internetových domén. V doménovém jméně je doména nejvyšší úrovně uvedena na konci. Například u webové adresy www.21stoleti.cz je doménou nejvyššího řádu cz. Domény nejvyššího řádu se dají rozdělit na tři druhy:

    * Národní doména (country-code TLD, ccTLD), sdružující domény jednoho státu. Jejich název je dvoupísmenný, například cz pro Českou republiku.
    * Generické domény (generic TLD, gTLD), sdružující obecné domény (třeba org. pro neziskové organizace, com. pro komerční apod.), nespojené s jedním konkrétním státem (až na výjimku mil. a gov., které jsou z historických důvodů vyhrazeny pro vojenské, resp. vládní počítačové sítě v USA).
    * Infrastrukturní domény, využívané pro vnitřní mechanismy internetu.

Související články
Na letošní olympiádu lákali její organizátoři jako na hry poháněné inovacemi. A nešlo o plané řeči. Kromě nových světových rekordů a nezapomenutelných sportovních okamžiků představovala Paříž 2024 také defilé nejnovějších moderních technologií. Organizátoři v Paříži posunuli vytvořením digitálních dvojčat téměř všech svých sportovišť tuto iniciativu na novou úroveň. Na hry se tak bude možná vzpomínat […]
Gaming disorder neboli závislost na videohrách je Světovou zdravotnickou organizací uznávaná jako duševní choroba. Je jí myšleno hraní her na počítači, notebooku, tabletu, konzoli či mobilu v takové míře, že hráči přináší negativní důsledky v oblasti duševního a tělesného zdraví i mezilidských vztahů. Tato závislost ohrožuje až čtvrtinu českých dětí! Z vládní Zprávy o digitálních […]
Omezení rychlosti na 30 km/h vede podle nového výzkumu k sedmatřicetiprocentnímu poklesu úmrtí při dopravních nehodách. Kromě toho se při takovém snížení rychlosti snižuje jak hluk, tak i emise a spotřeba paliva. Studie, jejíž autory jsou řečtí vědci George Yannis a Eva Michelaraki, se zaměřila na kvantifikaci v oblasti bezpečnosti, životního prostředí, energie, dopravy, obyvatelnosti […]
Fyzika kolem nás, v nás, ale i daleko od nás, je fascinující. Určuje pravidla všem ostatním vědám. Fyzika není jen dílem ve velké skládačce, nýbrž je podkladem, na kterém leží vše. Tato rubrika představuje příběh jedné z částic. Tentokrát elektronu… Elektrony jsou malé částice s velmi malou hmotností, ale jejich vliv je obrovský. Váží pouze […]
Před více než 100 lety dal Jaroslav Heyrovský světu revoluční analytickou metodu – polarografii. Před téměř 70 lety vyrobili Češi plastickou trhavinu Semtex a ve stejné době Otto Wichterle dokončoval první hydrogelovou kontaktní čočku pro korekci optických vad zraku. V nedávnější době profesor Holý vyvinul nové skupiny léčiv, antivirotik, proti HIV/AIDS, virovou hepatitidu typu B či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz