Domů     Technika
Nový robot pro testy očních protéz
21.stoleti 20.2.2010

Kyklopové byli obři z řeckých bájí, kteří měli jen jediné oko uprostřed čela. Robotický Kyklop, to je ovšem úplně něco jiného. Znamená naději pro lidi, kteří mají nějakým způsobem postižený zrak.Kyklopové byli obři z řeckých bájí, kteří měli jen jediné oko uprostřed čela. Robotický Kyklop, to je ovšem úplně něco jiného. Znamená naději pro lidi, kteří mají nějakým způsobem postižený zrak.

Oční protézy již nejsou utopií, vědecké týmy již na nich nějakou dobu pilně pracují. Například výzkumníci Kwabena Boahen a Kareem Zaghloul z Pensylvánské univerzity v USA již představili umělou sítnici, která ani nevyužívá kamery. Většina jiných technologií, které se tímto problémem zabývají, však miniaturní kamery používá. Taková umělá sítnice je obvykle složena z křemíkového čipu, který je posetý elektrodami. Ty pak přímo stimulují nervové buňky, které pořízený obraz přenesou do mozku.

Robotický imitátor

Ovšem i když tento princip vypadá nadějně, k jeho rozšíření vede ještě dlouhá cesta. A jedna její zastávka by měla být právě u robota zvaného Kyklop, který pochází z dílen Kalifornského technologického institutu (Caltech) v USA. Kyklopův úkol je jasný. „Je to vůbec první zařízení, které schopné napodobit to, co by slepý člověk viděl s implantátem,“ přibližuje fyzik Wolfgang Fink, který se na výrobě robota významně podílel. „Díky němu budeme vědět, jak takovou oční protézu sestrojit nejlépe,“ dodává.
Kyklop je mobilní robůtek, který je celkem slušně autonomní. Na povel výzkumníků se bude moci orientovat podle čar nakreslených na podlaze nebo bude schopen najít v setmělé místnosti dveře. „Nejsme sice ještě v této fázi vývoje, brzy však Kyklop dokáže manévrovat naprosto autonomně,“ popisuje Funk.

Nápad je již patentován

Kyklop simuluje pohyby hlavy a jako jeho oči slouží 50pixelový fotoaparát. Počítačová platforma pak zpracovává obraz v reálném čase. Zatím mu ještě pomáhá lidská obsluha, ale Funk a jeho kolegové vědí, že Kyklop musí být schopen naprosto sám kontrolovat své vlastní reakce. Poté se pomocí Kyklopa mohou začít zkoušet různé druhy očních protéz. Výsledky analýz pak ukážou, která protéza se pro zrakově postižené osoby hodí nejlépe, která je alespoň částečně vrátí do normálního života.
Celý projekt má poněkud krkolomný název Mobilní robotické platformy pro testy zpracování obrazu a autonomní navigační algoritmy na podporu umělého zraku. Každopádně si už výzkumníci svůj nápad patentovali, a pokud vše půjde podle plánů, v řádu několika málo let se zrakově postižení dočkají té správné oční protézy, která jim aspoň částečně vrátí radost z vnímání okolního světa.

Neveselá bilance třetího světa

Zrakové postižení je většinou způsobeno nemocemi a podvýživou: většina obecných příčin slepoty ve světě jsou katarakty neboli šedý zákal (43 %), glaukom (zelený oční zákal) (15 %), trachom (zánět spojivky či rohovky) (11 %), nedostatek vitamínů u dětí pod 5 let (2 %), a vrozené nevytvoření některých tkání oka (3 %).
Lidé v rozvojových zemích mnohem častěji trpí zrakovým postižením v důsledku podmínek, jimž bylo možno předejít. Zatímco zrakové postižení je všude nejčastější u lidí nad 60 let, děti v chudých oblastech budou mnohem pravděpodobněji postiženy očními nemocemi než děti žijící v dostatku.
V rozvojových zemích, kde lidé mají kratší průměrnou délku života, jsou nejčastější příčinou slepoty oční zákaly a vodní parazité. Oboje přitom může úspěšné léčitelné. Z odhadovaných 40 milionů slepých lidí ve světě jich 70–80 % může mít zrak obnovený vhodnou léčbou.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz