Co bylo potřeba k tomu, aby se lidé vydali na cestu k civilizaci a kultuře? Především dvě věci: schopnost dorozumět se a schopnost používat nástroje. Vyrobit ovšem takový nástroj není žádná legrace, k tomu jsou nutné určité technologie. A k těm je zas nutný oheň.
Schopnost využívat oheň znamenala pro naše předky pořádný kulturní skok. Po dlouhou dobu byla vědecká obec přesvědčena, že první lidé začali používat oheň k výrobě nástrojů někdy před 25 000 lety, jak o tom svědčily různé archeologické nálezy v Evropě. Nyní je však vše jinak. Nejnovější objevy ukazují, že člověk dokázal oheň zkrotit podstatně dříve, již před 75 000 lety!
Na počátku byla pravěká huť
Nejlepší vynálezy vznikají obvykle omylem. Třeba takové víno. Někomu šťáva z hroznů zkvasila a onen dotyčný zjistil, že výsledná tekutina je více než zajímavá. Stejně tak tomu bylo jistě i s ohněm. Jakýsi pravěký šikula zjistil, že kameny, které oheň olízl, se mnohem lépe zpracovávají. „Výroba s pomocí ohně začala v okamžiku, kdy nějaký člověk přišel na to, že kameny se po zahřátí snadněji štípou. Ten objev se pak mezi lidmi předával dál a technika se postupem času zdokonalovala,“ řekl jeden z autorů nového objevu antropolog Curtis Marean z Arizonské státní univerzity.
Naleziště, které ukázalo, že lidé si s ohněm hrají už velmi dlouho, se nachází v Jihoafrické republice, konkrétně v lokalitě Pinnacle Point. V tomto antropologickém ráji se našla ohniště z doby před 72 000 lety a vedle nich zbytky opracovaného křemence. „Máme tu důkaz, že lidé, kteří zde tehdy žili, dokázali ovládat oheň s velkou zručností a znalostí,“ prohlásil další z výzkumníků Kyle Brown z univerzity v Kapském Městě.
Vědce překvapila vyspělost
Vědci se nespokojili jen se samotným nálezem, ale pravěkou technologii si i sami vyzkoušeli. Dejme opět slovo Curtisi Mareanovi: „Křemenec zrudl a velmi snadno se dal dělit. Vypadal stejně jako ten, který jsme objevili na jednom z nalezišť. Nebyl problém vyrobit věrohodné kopie nástrojů, jež se v té době používaly.“
A jaké nástroje to byly? Samozřejmě takové, které sloužily k obživě, tedy hlavně nože nebo oštěpy. „Tento nález ukazuje, že tehdejší lidé měli překvapivě dobré znalosti. Důkaz o takovéto technologické vyspělosti prvních lidí pobřeží jižní Afriky poskytuje další podporu teorii, podle které z tohoto místa pocházejí předci prvních lidí. Ti se v Africe objevili před 100 000 a 200 000 lety,“ podotkl Marean. Odtud se potom naši předci vydali na sever, do Evropy a do Asie.
Tajemství strážce ohně
*Hořením se obvykle rozumí rychlé slučování kyslíku a paliva za přítomnosti tepla, doprovázené plamenem. Ten je tvořen rozžhaveným plynem – plyn udržuje reakci a zároveň produkuje světlo a teplo.
*Oheň tedy obvykle není plazma nebo ionizovaný plyn, jaký se najde třeba uvnitř žárovek, ale také na hvězdách. První skutečně ověřený důkaz o tom, že lidé měli k dispozici oheň, je starý 700 tisíc let, tehdy však ještě k výrobě nástrojů nesloužil.
*Oheň hraje také důležitou úlohu v kultuře a filozofii. Neoplatonici jej vnímali jako božskou podstatu, v některých náboženstvích znamená očištění. Pro staré kultury je oheň jedním z nejdůležitějších prvků lidského světa.
*Výrazem nejvyšší potupy v řecké Spartě bylo odepření ohně. Potrestaný člověk byl odsouzen k zimě, noční tmě a syrovému jídlu. Starověké a středověké národy oheň považovaly za jeden ze čtyř základních živlů, kam patří ještě voda, země a vzduch. Za autora myšlenky o čtyřech živlech je pokládán Empedoklés z Akragantu.