Domů     Medicína
Vyhlásí Američané boj antibiotikům?
21.stoleti 20.7.2009

Podle vědců z Kalifornské univerzity, se začínají projevovat čím dál tím více negativní účinky používání antibiotika streptomycinu v zemědělství. Toto antibiotikum je využíváno zejména při chovu hospodářských zvířat. Nejnovější výzkumy, potvrzují to, před čím už dříve vědci varovali. Některé kmeny nebezpečných bakterií začínají být proti antibiotikům odolné.
Podle vědců z Kalifornské univerzity, se začínají projevovat čím dál tím více negativní účinky používání antibiotika streptomycinu v zemědělství. Toto antibiotikum je využíváno zejména při chovu hospodářských zvířat. Nejnovější výzkumy, potvrzují to, před čím už dříve vědci varovali. Některé kmeny nebezpečných bakterií začínají být proti antibiotikům odolné.

My Češi se v tomto ohledu nemusíme tolik obávat, přidávání antibiotik do krmiva zvířat je u nás i v celé Evropské unii totiž už 1. 1. 2006 zakázáno.

V potravinách končí tuny antibiotik!
Spojené státy americké jsou však v tomto směru stále nepoučitelné. Každý rok putuje do krmiv 10 000 tun antibiotik, což představuje 70% všech antibiotik, spotřebovaných v USA. Přitom první studie, poukazující na nebezpečí vzniku rezistentních bakterií, byla v Americe vypracována už v roce 1951! Od té doby byly podobných studií publikovány stovky, ale bez účinku. Otázka antibiotik v krmivech začala být znovu aktuální až nyní, v souvislosti s celosvětovou epidemií prasečí chřipky. Američtí vědci nyní volají po okamžitém a úplném zákazu podobného používání antibiotik.

Všechno pro rychlé přírůstky
A proč se vlastně antibiotika do krmiv přidávají? Američtí zemědělci uvádějí dva hlavní důvody. Prvním z nich je urychlení růstu celé řady hospodářských zvířat, zejména kuřat a prasat. Kuřata běžně dospívají do jateční váhy až 90 dní. Použitím antibiotik a růstových hormonů se tato doba zkracuje na 42 dní. Tím druhým důvodem je to, že antibiotika zamezují šíření škodlivých bakterií, které by v masových chovech, kde jsou chovné klece jen o něco větší, než těla drůbeže, mohly způsobit hromadné infekce.

Nejhorší je prevence
Nejvíce jsou antibiotika podávána hospodářským zvířatům v nízkých dávkách jako hromadná profyxlaxe, tedy prevence, což už samo o sobě je v rozporu se základními principy použítí antibiotik. Ta mají sloužit pouze k léčbě nemocných lidí I zvířat a musí být podávána ve specifických dávkách, protože jinak hrozí vznik rezistentních kmenů bakterií. Před tím ostatně varoval už počátkem 20. století objevitel penicilinu Alexander Fleming.

Masný průmysl oponuje
Největší výhrady má proti zamýšlenému zákazu podávání antibiotik hospodářským zvířatům masný průmysl v USA. Jeho věrní lobbysté oponují tím, že do dneška nejsou žádné ověřitelné důkazy o tom, že by se u zvířat objevily v souvislosti s antibiotiky nové kmeny bakterií. Argumjentujhí I tí, že vlastně dělají lidstvu laskavost, protože se jim daří vyrábět mnohem dostupnější a levnější potraviny. Namítají i to, že pokud se příděly antibiotik sníží, nebo dokonce zastaví, raketově vzrostou ceny masa a navíc propuknou epidemie, zejména salmonelózy.

Antibiotika nahrazují přírodní stimulátory
Po zákazu antibiotik se v celé Evropské unii rozjel nový byznys. Chovatelé zvířat totiž hledali, čím antibiotika, jako důležité růstové stimulátory nahradit. Na pomoc jim přišlo několik firem, zabývajících se biotechnologiemi. Jako nejperspektivnější se jeví využití přírodních stimulátorů, získaných z rostlinných materiálů. Ty totiž zlepšují u hospodářských zvířat trávení a také výkonnost i odolnost organismu. Prodej těchto látek raketově roste a EU se inspiruje například Brazílií, kde zákaz přidávání antibiotik do krmiv zvířat určených na vývoz funguje již déle. Tam se díky přírodním stimulátorům produkce po zákazu antibiotik nejenže nesnížila, ale naopak zvýšila.

Další článek
reklama
Související články
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie… Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz