Domů     Medicína
Na léčbu rakoviny bez chemie!
21.stoleti 20.6.2009

Jistěže to nechceme nikomu přát, ale co asi budete dělat, když se náhle dozvíte, že máte rakovinu? Není tajemstvím, že takový ortel si u nás každý rok vyslechne přes 30 000 lidí. Každý den zde tato choroba vezme život téměř 80 lidem. Bohužel, případů zhoubného bujení přibývá. Nový nemocný to nemívá jednoduché, zejména pokud jde o psychiku.
Jistěže to nechceme nikomu přát, ale co asi budete dělat, když se náhle dozvíte, že máte rakovinu? Není tajemstvím, že takový ortel si u nás každý rok vyslechne přes 30 000 lidí. Každý den zde tato choroba vezme život téměř 80 lidem. Bohužel, případů zhoubného bujení přibývá. Nový nemocný to nemívá jednoduché, zejména pokud jde o psychiku.

Při onkologických onemocněních se už dlouho užívá klasická chemoterapie. Ta však vedle nádorových ničí i zdravé buňky – krvetvorné, buňky vlasových kořínků, kůže a sliznic, pohlavních orgánů, buněčnou výstelku zažívací trubice. S tím souvisí padání vlasů, nevolnost, zvracení, průjmy, poškození kůže, ba i sexuálních funkcí.

Na pomoc přichází biologická léčba
Proto se jako lepší z mnoha hledisek ukazuje tzv. biologická léčba. Od prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., přednosty Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu radiační onkologie FN Bulovka se 21. STOLETÍ dozvědělo: „Cílená biologická léčba je jednou z nových léčebných možností, které má k dispozici současná onkologie. Klasická chemoterapie zabíjí především buňky těla, které se množí rychle včetně buněk zdravých. Z toho plynou její nežádoucí účinky. Biologická léčba směřuje převážně proti nádorovým buňkám. Současná biologická léčba nenahrazuje chemoterapii a většinou se aplikují dohromady.“
Mnoho postižených se bojí (i kvůli studu) na různé problémy hledat odpovědi u svého ošetřujícího lékaře, ptát se na podrobnosti o své nemoci, prognóze, možnostech.

Jak vypadá léčení?
Biologické léky se připravují z přírodních bílkovin pomocí biotechnologie. Část těchto léků se podává krátkou infuzí v týdenním či třítýdenním intervalu. Další část se užívá v tabletách ústy, obvykle denně.
Nejčastěji používané biologické léky se zaměřují proti receptorům, které jsou jen na povrchu nádorových buněk. Jindy dokážou zablokovat reakci, která po aktivaci těchto receptorů v buňkách probíhá a vede k nežádoucímu množení nádorové buňky. Jiná skupina biologických léčiv ovlivňuje cévy, které se tvoří uvnitř nádorů, a tím brání zásobení nádorových buněk živinami. Biologická léčba se tedy zaměřuje převážně proti nádorovým buňkám.

Kdy biologická léčba pomáhá?
Jde o nádory prsu, tlustého střeva, jater, ledvin, plic, nádory v oblasti hlavy a krku a zvláštní skupinu nádorů v oblasti břišní dutiny (tzv. gastrointestinální stromální nádory). Část biologických léků se podává krátkou infuzí v týdenním nebo třítýdenním intervalu, část se užívá v  tabletách (perorálně), obvykle denně.
Pozor: Jako vedlejší účinky může tato léčba někdy vyvolat alergickou reakci v těle pacienta, která se nejčastěji projeví zarudnutím nebo dušností při první aplikaci, nebo dojde postupně k výsevu kožní vyrážky. Biologická léčba je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Spojení na Poradenské centrum: 724 151 028. E-mailová adresa: biolecba@vfn.cz.

Kdo raději hledá naději v poradně??
1.Pacienti se zjištěným nádorovým onemocněním, kteří léčbu prodělávají anebo už jim skončila (cca 70 % telefonátů). Často se domnívají, že jde o alternativní způsob léčby nádorů. Po objasnění, že jde o jednu z možností, které používá klasická onkologie, se zajímají o možnost použití v jejich případě.
2.Lidé s nově diagnostikovaným nádorovým onemocněním (cca 20 % telefonátů).Vítají jakékoliv informace o tom, co je dále čeká a co by mohli ještě udělat.
3.Klienti s prekancerózou (předrakovinným stadiem onemocnění) nebo s rodinnou zátěží, kdy se bujení často dědí. Doufají, že jde biologickou léčbu podávat preventivně.
4.Pacienti právě prodělávající biologickou léčbou. Ptají se na princip fungování, nežádoucí účinky, délku podávání…
5.Osoby vhodné pro biologickou léčbu nebo jejich ošetřující lékaři, kteří hledají nejbližší Komplexní onkologické centrum.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz