Domů     Příroda
I pod antarktickým ledem bují život!
21.stoleti 19.5.2009

Obecnou představu, že pod věčným ledem Antarktidy je moře bez života, vyvrací nedávná expedice amerických mořských biologů. Moře tam vůbec není mrtvé a badatelé tam objevují dokonce i nové, zcela neznámé druhy živočichů.Obecnou představu, že pod věčným ledem Antarktidy je moře bez života, vyvrací nedávná expedice amerických mořských biologů. Moře tam vůbec není mrtvé a badatelé tam objevují dokonce i nové, zcela neznámé druhy živočichů.

1. Hvězdice růžová (Perknaster aurorae) žije v hloubce 18 až 300 metrů. Její velikost není nijak závratná, rozpětí ramen má okolo 14 centimetrů.

2. Antarktická zubatá ryba (Dissostichus mawsoni) patří mezi mořské dravce, kteří sežerou, na co přijdou. V jejich žaludcích se nacházejí i kameny. Proto je využívají i geologové, kteří podle těchto kamenů určují složení mořského dna. Ryba žije v hloubkách od 500 do 3000 metrů.

3. Zajímavá je i tzv. holohlavá ryba (Pagothenia borchgrevinki), žijící pod ledem v hloubkách od 0 do 700 metrů. Dorůstá délky asi 28 centimetrů. Tento dravec se živí především korýši a jejich polohu zjišťuje pomocí své postranní čáry, reagující na vibrace kořisti.

4. Mořský červ (Parborlasia corrugatus) pracuje na mořském dně pod věčným ledem jako čistič. Likviduje mořské houby, medúzy, sasanky a drobné rybky. Tato fotografie byla pořízena v hloubce 5 metrů.

5. Chobotnice McMurdo zatím nedostala latinský název a byla objevena nedaleko americké základny v Antarktidě na McMurdo.

6. Antarktická medúza (Diplulmaris Antarctica) byla objevena poblíž Rossova ostrova. V antarktických vodách je poměrně běžná, žije blíže k povrchu. Její průměr jer asi 18 centimetrů.

7. Kosatka dravá (Orcinus orca) je běžným obyvatelem světových oceánů i antarktických vod. Ty největší dorůstají délky až 10 metrů a váží na 7 tun. Zajímavá je jejich hlasitá komunikace, připomínající pískání, které je slyšitelné až na vzdálenost 10 kilometrů.

Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz