Domů     Příroda
I pod antarktickým ledem bují život!
21.stoleti
od 21.stoleti 19.5.2009

Obecnou představu, že pod věčným ledem Antarktidy je moře bez života, vyvrací nedávná expedice amerických mořských biologů. Moře tam vůbec není mrtvé a badatelé tam objevují dokonce i nové, zcela neznámé druhy živočichů.Obecnou představu, že pod věčným ledem Antarktidy je moře bez života, vyvrací nedávná expedice amerických mořských biologů. Moře tam vůbec není mrtvé a badatelé tam objevují dokonce i nové, zcela neznámé druhy živočichů.

1. Hvězdice růžová (Perknaster aurorae) žije v hloubce 18 až 300 metrů. Její velikost není nijak závratná, rozpětí ramen má okolo 14 centimetrů.

2. Antarktická zubatá ryba (Dissostichus mawsoni) patří mezi mořské dravce, kteří sežerou, na co přijdou. V jejich žaludcích se nacházejí i kameny. Proto je využívají i geologové, kteří podle těchto kamenů určují složení mořského dna. Ryba žije v hloubkách od 500 do 3000 metrů.

3. Zajímavá je i tzv. holohlavá ryba (Pagothenia borchgrevinki), žijící pod ledem v hloubkách od 0 do 700 metrů. Dorůstá délky asi 28 centimetrů. Tento dravec se živí především korýši a jejich polohu zjišťuje pomocí své postranní čáry, reagující na vibrace kořisti.

4. Mořský červ (Parborlasia corrugatus) pracuje na mořském dně pod věčným ledem jako čistič. Likviduje mořské houby, medúzy, sasanky a drobné rybky. Tato fotografie byla pořízena v hloubce 5 metrů.

5. Chobotnice McMurdo zatím nedostala latinský název a byla objevena nedaleko americké základny v Antarktidě na McMurdo.

6. Antarktická medúza (Diplulmaris Antarctica) byla objevena poblíž Rossova ostrova. V antarktických vodách je poměrně běžná, žije blíže k povrchu. Její průměr jer asi 18 centimetrů.

7. Kosatka dravá (Orcinus orca) je běžným obyvatelem světových oceánů i antarktických vod. Ty největší dorůstají délky až 10 metrů a váží na 7 tun. Zajímavá je jejich hlasitá komunikace, připomínající pískání, které je slyšitelné až na vzdálenost 10 kilometrů.

reklama
Související články
Dva prstíky opatrně uchopí vajíčko a položí ho kousek dál, aniž by ho rozmáčkly nebo upustily. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ty prstíky nebyly na konci sloního chobotu. Sloní chobot je obdivuhodný nástroj. Silou a šikovností v mnohém předčí lidskou ruku, navíc je multifunkční. S pozoruhodnou lehkostí dokáže z cesty odstraňovat kmeny a […]
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
Do fosilních paliv stále proudí větší objem finančních prostředků než do klimatických opatření, varuje nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Samotná fosilní infrastruktura, stávající i plánovaná, přitom hrozí brzy spotřebovat zbývající uhlíkový rozpočet pro zastavení oteplení na hranici 1,5 °C. Podle středních odhadů nové zprávy IPCC dojde k překročení tohoto limitu nejpozději […]
Seriál The Last Of Us, ve kterém důležitou roli hraje parazitická houba, je hitem poslední televizní sezóny. Že tvůrci seriálu měli slušné biologické znalosti, svědčí i nový objev, ke kterému došlo v Brazílii. Badatelé objevili v brazilském pralese parazitickou houbu, která je postrachem zdejších pavouků. Jedná se o celkem vzácný organismus a patří do skupiny […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz