Domů     Medicína
Ach, ta prostata nedá pokoj…
21.stoleti 19.5.2009

Na 650 000 mužů v ČR různě zlobí prostata –od zánětů přes různé formy zvětšení a nezhoubné bujení až po obávanou rakovinu. Dá se možným tragédiím nějak předcházet?
Na 650 000 mužů v ČR různě zlobí prostata –od zánětů přes různé formy zvětšení a nezhoubné bujení až po obávanou rakovinu. Dá se možným tragédiím nějak předcházet?

Prostatické potíže negativně ovlivňují kvalitu života. Často to poznávají i ženy, neboť mužské starosti se zřetelně promítají do sexuálního soužití. Jsou to mnohdy právě slečny a paní, které přinutí partnera k návštěvě lékaře.

Není to jen postižení stáří
Je vám přes čtyřicet? Tak máte, bohužel, šanci poznat doslova na vlastní kůži, jak může nezhoubné zbytnění (zvětšení) prostaty (benigní hyperplazie prostaty – BHP) potrápit. Odborníci nedokážou říci, proč v tomto věku z celkem neznámých důvodů začíná a v průběhu dalších desetiletí pokračuje aktivace klidné prostaty a dochází k množení buněk – zejména v jádru kolem močové trubice.
To pak vyvolává na močovou trubici zvýšený tlak a ztěžuje odchod moči z těla. Jaké obtíže postiženého provázejí? Časté nutkání na močení; problém se zahájením močení, i když máte nutkání; silné nutkání na močení, ačkoli pak močíte jen malinko; slabý proud moči; opakované přerušování proudu moči v průběhu močení; zvýšená frekvence močení (zejména v noci); neschopnost vyprázdnit močový měchýř. Doslova viditelným příznakem je, když se v moči objevuje krev.

21. STOLETÍ upozorňuje:
Nejnovější zjištění ukazují, že BHP stále více postihuje už třicátníky, ba i ještě mladší muže. Nelze ji však zaměňovat v období sexuální aktivity se zánětem prostaty, který zaženou antibiotika.

Soužení znají i ženy
Za „potížemi s prostatou“ se ovšem mohou skrývat i choroby, které s ní vůbec nesouvisejí. A naopak – nejnebezpečnější onemocnění prostaty, jakým je karcinom, mnohdy zůstává dlouho bez příznaků. A pak náhle připomíná explozi výbušniny!
Důkazem, že onemocnění prostaty je častokrát problémem partnerským, jsou i nedávno uveřejněné výsledky britského průzkumu, které obviňují sexuální aktivitu coby původce nárůstu výskytu karcinomu prostaty. „Nebezpečný je předčasný začátek sexuálního života. V dospělosti má sexuální aktivita podle našich zkušeností a dlouhodobých pozorování spíše ochranný vliv,“ řekl 21. STOLETÍ doc. MUDr. Jaroslav Novák, CSc. , primář urologického oddělení pražské Fakultní nemocnice na Bulovce.

21. STOLETÍ varuje:
Pověstným Damoklovým mečem je fakt, že zákeřný nádor se ve stadiu, kdy ho lze ještě vyléčit, často nijak neprojevuje. O to důležitější je preventivní lékařské vyšetření.

Vědci zatím mnohé neobjasnili
Nejčastějším problémem je zbytnění (zvětšení) prostaty. Ve věkové skupině kolem padesáti let trápí pětinu, kolem šedesátky postihuje asi 60 % mužů, ještě o deset procent víc trápí sedmdesátníky. Naštěstí účinnou léčbu potřebuje pouhá čtvrtina tohoto počtu.
BHP je jedním z nejběžnějších onemocnění. Zpravidla postihuje jen část přechodné zóny prostaty. Jednou z příčin vzniku jsou změny v rovnováze pohlavních hormonů. K rizikovým faktorům BHP počítáme vedle vyššího věku – vliv testosteronu, dědičnost (existuje i familiární forma BHP), stravovací návyky, přítomnost diabetu, hypertenze (vysokého krevního tlaku)…
Nevyjasněný vztah mají potíže k sexuální aktivitě, požívání alkoholu a příslušnosti k určité rase.

21. STOLETÍ zjistilo:
Nejnovější výzkumy ukazují, že nejvíce náchylní na onemocnění prostaty jsou černoši, nejméně čínští zemědělci. Zdůvodnění však chybí!

Hlavní roli hraje čas
Ať jsou příčiny jakékoli, klíčem k řešení problému (třeba jako u rakoviny prsu) je přijít včas k lékaři. Mnozí postižení návštěvu odkládají, neboť se obávají, že prožijí nějaká muka pekelná. Je to opravdu tak?
Na to 21. STOLETÍ odpověděl doc. Jaroslav Novák: „V současné době používáme vyšetřovací postupy, které jsou neinvazivní, tedy nebolestivé. Strach, že vyšetření pohlavních orgánů a vyšetření přes konečník je záležitost bolestivá, lze vyvrátit.“ Existují moderní bezbolestné vyšetřovací metody – prostřednictvím prostatického specifického antigenu (PSA), ultrazvukem (transrektální ultrasonografie – TRUS), digitální rektální vyšetření – (DRE), biopsie…

21. STOLETÍ připomíná:
Stále se ovšem užívá i tradiční metoda, kterou ani moc neucítíte, když víte, že lékař do konečníku vsune prst v rukavici při použití znecitlivějícího gelu. Hlavně že hned víte, na čem jste.

Tady už jde o život!
Nejzávažnější formou onemocnění je karcinom prostaty. Zamilovala se do něj smrt, protože už patří na druhé místo v počtu onkologických onemocnění mužů. Podle údajů z ledna 2009 se v poslední době výskyt rakovinného bujení zvyšuje.
 „Chlapec, který se dnes narodí, má asi šestnáctiprocentní riziko, že onemocní karcinomem prostaty, a asi tříprocentní riziko, že na toto postižení zemře,“ upřesnil pro 21. STOLETÍ prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., zástupce přednosty urologické kliniky VFN v Praze. Dodejme, že je předsedou České urologické společnosti. Nádor nesmí přestoupit přes hranice prostatické žlázy, jinak přichází trýznivá bolest, vrcholící mučivou smrtí. Lékaři pak spoléhají na radikální operaci nebo ozařování..


Čeho se týká genetika?
V některých rodinách se jako podivné strašné dědictví z generace na generaci předávají u žen zvýšené dispozice k rakovině prsu. Obdobně to jinde platí pro muže s prostatou.
Ve střehu musí být všichni, v jejichž rodině CaP u dvou příbuzných vznikl ve věku mladším 55 let. Potom totiž riziko karcinomu stoupá z původních šestnácti až na 50 procent! (Při dvou a více nemocných v rodině někteří odborníci dokonce uvádějí nárůst rizika až desetinásobný!)
Víc k tomu pro 21. STOLETÍ upřesnil urolog doc. Novák: „Jestliže se v rodině vyskytují zhoubná onemocnění prostaty, když byl nemocný otec, dědeček, sourozenci, tak i při absenci potíží by měl muž nejpozději ve čtyřiceti letech navštívit praktického lékaře i specialistu v oboru urologie. V případě, že se v rodině karcinom prostaty nevyskytuje, je nutné vyšetření prostaty absolvovat v padesáti  letech.“

21. STOLETÍ dodává:
Lékařskou pomoc bychom měli bez ohledu na věk vyhledat při častém močení, změně zbarvení moči a dalších příznacích, které uvádíme výše v separátní kapitolce.

Pozor na PSA!
Mnohé o stavu naší prostaty už naznačí hodnota prostatického specifického antigenu (PSA), který produkují epiteliální buňky prostaty. Je specifický pro onemocnění prostaty, nikoli tedy jen pro nebezpečí karcinomu. V každém případě je vždy hlavní přijít k odborníkovi včas.
Více se dozvíte:
Bukovský: Návod na přežití pro muže, Ambulancia klinickej výživy, Bratislava, 2007
M. Vokurka, J. Hugo: Velký lékařský slovník, Jessenius Maxdorf, 2005
http://www.yourcomm.cz

Prostata (předstojná žláza) je součástí mužského pohlavního ústrojí (s chámovody a semennými váčky), tedy reprodukčního systému.
Známe ji jako oválnou žlázu, která obepíná počátek močové trubice pod močovým měchýřem. (Po narození není větší než zrnko hrachu, v dospělosti jako vlašský ořech.) Prostatu tvoří několik desítek drobných žlázek, které ústí spolu s chámovodem a semennými váčky do močové trubice v její prostatické části. Mezi žlázkami je hladká svalovina, která se podílí na jejich vyprazdňování. Prostata produkuje hustou mléčnou zásaditou tekutinu, která se vylučuje při ejakulaci a obsahuje látky nutné pro optimální pohyblivost spermií.
21. STOLETÍ upřesňuje: Prostata řecky znamená stojí před či ochránce.

Nepodceňujte rizika
Většina mužů se za typické projevy prostatických obtíží stydí a snaží se najít jiné řešení než konzultaci s lékařem.Více než polovina postižených tyto problémy přehlíží nebo je řeší jen neefektivními prostředky.
Pokud prostatickým příznakům nevěnujeme dostatečnou pozornost, dost často to plíživě vede až k úplné zástavě močení – tzv. akutní močové retenci. Dokonce hrozí poškození ledvin vrcholící až jejich selháváním, doslova hazardováním se životem.


Pomocníkem se stává i vhodná životospráva
Postižení týkající se prostaty bývá někdy genetické; v některých rodinách se předává jako přesmutná štafeta. Jinak pomáhá osvědčená životospráva. Problémům s prostatou často předejdeme, když zhubneme, přestaneme jíst máslo a margarín, někteří experti doporučují omezit i konzumaci plnotučného mléka. (Tvrdí, že údajně obsahuje láku IGF – 1, která podporuje dělení buněk.) Naopak se doporučuje alespoň dvakrát týdně konzumovat rajská jablíčka (v jakékoli podobě). Stejně se osvědčuje i sója a výrobky z ní. (Obsahuje tenistčin, bránící růstu prostaty.) Výborný je zelený čaj, naopak se nemá příliš holdovat alkoholu. Nedoceněným pomocníkem je tykev, zejména semena a olej. Prostatu chrání tím, že obsahují mj. zinek, karotenoidy a esenciální mastné kyseliny.
Vědci potvrzují, že účinnou prevencí proti rakovině prostaty je vitamin D. Vyskytuje se v rybích játrech (hlavně tresčích), rybím oleji, v mořských rybách (sardinky, sledi, makrely, lososi), dále v některých mléčných výrobcích, vejcích, ořechách…
Mohutným zdrojem je ultrafialové záření; slunění se však nemůže přehánět, aby nás nepostihl jiný druh rakoviny – kůže!

Cifry,při kterých mrazí
Karcinom prostaty (CaP) je nyní nejčastěji diagnostikovaným nádorem u mužů jak v ČR, tak v celé EU. Úmrtnost na CaP u nás od roku 1970 vzrostla téměř dvojnásobně. A co víc – v ČR množství nebožtíků, zemřelých na  CaP, už od roku 2005 převyšuje počet obětí zhoubného novotvaru plic.
21. STOLETÍ upozorňuje: Riziko rakoviny prostaty s věkem narůstá daleko rychleji než u jiných zhoubných nádorů. Ve 20 % případů souběžně probíhá CaP a zánět prostaty. Většina CaP roste pomalu a nemá tendenci metastázovat.

Léčení není stereotypní
Léčba CaP závisí na rozsahu onemocnění, tj. na velikosti a umístění nádorového ložiska, do jaké míry je postižení pokročilé, zda jsou potvrzeny metastázy nádorových buněk. Důležitý je věk a celkový stav nemocného. Odborníci liší postup léčebný (kurativní) a postup zmírňující obtíže a bolesti (paliativní).
Radioterapie: Metoda, která využívá ionizujícího záření k ničení nádorové tkáně.
Hormonální léčba:Užívá se u pacientů, jejichž onemocnění se již nedá léčit jen radikální operací.
Chirurgická kastrace (orchiektomie): Odstraní varlata, což znamená ztrátu pohlavní aktivity a schopnosti ztopoření penisu (???)
Léčba bisfosfonáty (?): Snižují odbourávání kostní tkáně nádorovými buňkami (metastázy), zpomalují tento proces a působí i proti bolestem (analgeticky).
Chemoterapie: Léky – cytostatika ničí nádorové bujení. Cytostatika však nepůsobí jen na nádorovou tkáň, ale, bohužel, i na buňky zdravé tkáně a mají specifické vedlejší účinky.
Léčba bolesti: Často se první příznaky CaP ohlašují bolestmi v kostech. Pak přicházejí na pomoc léky – analgetika.
Operace: Při radikální prostatektomii se chirurgicky odstraní celá prostata i se semennými váčky.

Trápení při močení nemusí být BHP
Někdy se za „potíže s prostatou“ mylně považují symptomy (příznaky) dolních močových cest (Lower Urinary Tract Symptoms – LUTS). Řečeno laicky, jde o různé potíže s močením. LUTS se týkají i močového měchýře, ať již postiženého zánětem, nádorem či tzv. „hyperaktivitou“. Ty většinou bývají jen dočasné.

Související články
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz