Domů     Medicína
Promítání vlastních snů? Proč ne?
21.stoleti 21.4.2009

Tajemství lidských snů lidstvo odjakživa přitahovalo. Kde se berou ty bizarní obrázky, které se člověku honí během spánku? A daly by se třeba zrekonstruovat a poté třeba promítat? Kupodivu daly, japonští vědci v tomto ohledu provedli první krůčky.Tajemství lidských snů lidstvo odjakživa přitahovalo. Kde se berou ty bizarní obrázky, které se člověku honí během spánku? A daly by se třeba zrekonstruovat a poté třeba promítat? Kupodivu daly, japonští vědci v tomto ohledu provedli první krůčky.

Pokusy o výklad snů se objevují už v bibli. Ovšem skutečně vědecký rozměr snům dodal rakouský psycholog Sigmund Freud. Ten ve své knize Výklad snů interpretoval téměř čtyřicet svých vlastních snů a společně s tím zde formuloval i svou teorii o nevědomí, vědomí či vytěsnění. Ovšem možnost, že by si mohl své sny promítnout, tu si jistě ani taková kapacita, jakou Freud byl, nedokázal představit.

Cesta do hlubin duše

Vědci z japonského soukromého institutu ATR Computational Neuroscience Laboratories provedli průlom i v této oblasti. Dokázali totiž promítat obrázky přímo z lidského mozku. Na počítači se tak objeví obrázek toho, co se právě odehrává v lidské mysli. „Je to vůbec poprvé na světě, kdy se povedlo přímo z činnosti mozku vizualizovat to, co lidé vidí. Aplikováním této technologie by mohlo být možné nahrát a přehrát subjektivní obrazy, které lidé vnímají jako sny,“ prohlásili vědci z institutu.
Vědcům se zatím povedlo promítnout obrázky, které nejsou příliš složité. Ale podle jejich vlastních slov tato technologie po náležitém zdokonalení, bude moci promítat ve slušné kvalitě nejen sny, ale i to, co se děje v lidské mysli ve stavu bdění. Cesta do nejniternějších myšlenek člověka se tak otevírá, nezapomínejme ovšem na to, že taková technologie je velmi snadno zneužitelná.

Jak chytit signál v neuronu

Princip, na jakém je technologie převádění snů na obraz postavena, je vlastně vcelku jednoduchý. Jakmile oko spočine na nějakém objektu, na oční sítnici se objeví jeho obraz. V případě japonského výzkumu se jednalo o čtvercovou síť se sty políčky. Poté se obraz promění na svazek elektrických signálů, který neurony putuje do mozku, kde je zpracován.
Japonským vědcům se podařilo zachytit právě ony elektrické signály, ze kterých byl pak obraz na počítači znovu postaven. K tomu vědci připravili speciální software. Zatím jednalo o nepříliš ostré a čitelné obrázky, ale doba, kdy skrze počítače bude možné číst myšlenky, je zřejmě za dveřmi. Zda je to dobrá či špatná zpráva, nechť laskavý čtenář posoudí sám.
Vysněná tabulka

17. února 1869 se ruský vědec Dmitrij Mendělejev měl zúčastnit jakéhosi zasedání a dobu před odjezdem z Petrohradu si krátil tím, že na papír psal prvky, seřazené podle atomové hmotnosti. Po chvíli zbystřil. Zdálo se mu, že mezi některými prvky se objevuje zatím ne zcela určitý řád. Uvědomil si, že je nablízku velkého objevu.
Svou cestu okamžitě zrušil a horečně hledal způsoby, jak dojít ke svému cíli. Avšak vždy, když už se zdálo, že je blízko svého objevu, nějaký detail mu jeho práci zhatil. „V mojí hlavě se všechno skládá dohromady, ale já to nedokážu vyjádřit,“ naříkal vědec.
Vyčerpáním po chvíli usnul. „Ve snu jsem spatřil tabulku, ve které byly všechny prvky na správném místě. Když jsem se probudil, okamžitě jsem vše napsal na papír,“ řekl později Mendělejev. Prvky byly uspořádány podle své atomové hmotnosti a vlastnosti prvků se opakují v určitých periodách. Proto tedy periodická tabulka.

Další článek
Související články
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz