Domů     Objevy
Kde vznikl prapůvod lidské řeči? Pod vodou!
21.stoleti 19.11.2008

Když toho nějaký člověk příliš mnoho nenamluví, obvykle se o něm řekne, že je mlčenlivý jako ryba. Vědci z americké Cornellovy univerzity však toto rčení staví do nového světla. Podle jejich zkoumání je nutné hledat kořeny lidské řeči právě u obyvatel podvodního světa.Když toho nějaký člověk příliš mnoho nenamluví, obvykle se o něm řekne, že je mlčenlivý jako ryba. Vědci z americké Cornellovy univerzity však toto rčení staví do nového světla. Podle jejich zkoumání je nutné hledat kořeny lidské řeči právě u obyvatel podvodního světa.

Sluchová komunikace není v živočišné říši ničím neobvyklým, ba právě naopak. Málokterý savec nebo pták nedokáže vydat ze svého hrdla jediný zvuk. Ovšem úplně němé nejsou ani ryby. Například ďas mořský vyluzuje zvuky, které některým vědcům nedají spát.

1000 metrů pod hladinou
Ďas mořský je zvláštní ryba. Rád vyhledává mořské dno a neodradí ho ani hloubka jednoho kilometru. Má totiž velmi zvláštní a atypickou stavbu svého těla. To je relativně nízké a široké, což ďasovi umožňuje lépe splynout s okolním prostředím. Nejširším, ale současně i nejnižším místem je ďasova hlava, která obsahuje veliká ústa lemovaná řadou ostrých, zahnutých zubů. Tato ryba bez šupin je při hledání partnera na rozmnožování schopna vyluzovat zvláštní zvuky. Skoro by se dalo říct, že svou milenku či milence přímo volá.
„Ne snad že by ryby měly řeč nebo že by používaly nějaké vyšší schopnosti mozku. Ale některé sítě neuronů, nervových buněk, v mozku jsou velmi staré. Celý základ nervového systému, který vedl k vývoji řeči, vznikl u ryb před stamiliony let,“ myslí si americký profesor neurobiologie Andrew H. Bass.

Vrčení a bzučení
Ďas mořský dokonce dokáže „promlouvat“ hned dvěma typy zvuků. První již zmiňovaný, kterým láká samičku k páření, zní jako bzučení roje včel. Ve svém arzenálu má ďas ještě jeden zvuk, který používá v ohrožení. Pokud odněkud hrozí útok na jeho hnízdiště, použije jakési vrčení. „Zvuky, které slyšíte u savců a ptáků, nejsou všechno; je to nejjednodušší typ komunikace, ale část nervového systému, který produkuje zvuky, se nejsnadněji studuje právě u těchto ryb,“ je přesvědčen Bass.

21. STOLETÍ dodává:
Bassova hypotéza je více než odvážná, ale to neznamená, že se nakonec neukáže jako pravdivíá. Koneckonců, když americký lingvista Noam Chomsky přišel s ideou, že existuje jakási univerzální gramatika, která je vrozená, a nikoli naučená během života, a že člověk se rodí se základní gramatickou šablonou, do které snadno zapadne jakýkoli světový jazyk, jen autorův věhlas zabránil tomu, aby si vědecká obec neťukala na čelo. Dnes však tato teorie už sotva někoho překvapí.
Ale zpět k Bassově práci. Vokální nervy, které mají vydávání zvuků na starosti, mají ryby na stejném místě jako obojživelníci, ptáci i savci. Nesmělé zárodky řeči by tedy bylo skutečně možné hledat kdesi v hlubokém dávnověku, kdy život na Zemi bujel toliko v oceánech.

K čemu nám slouží jazyk? K přežití.
Naši pravěcí předci rozhodně neměli jednoduchý život. Nebyli rychlí jako kočkovité šelmy, ani silní jako medvědovité šelmy. Snadno se jim mohlo stát, že spíše než lovcem se stanou kořistí. Spíše tedy než po fyzické stránce se museli adaptovat jiným způsobem. Překročili práh kultury, s čímž souvisela potřeba vzájemné a přesné komunikace. Tak vznikl lidský jazyk. Naši předci mohli mezi sebou vzájemně komunikovat, tím se lépe bránit nástrahám okolního prostředí a navíc podstatně zvýšit úspěšnost při lovu velkých zvířat.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz