Domů     Technika
Podvodné e-maily: nemoc internetu
21.stoleti 20.9.2008

Internet je nejen studnice informací, ale pro řadu zlatokopů i médiem, na kterém lze snadno a bez námahy vydělat spoustu peněz. Fantazie lidí, kteří podobné zprávy rozesílají, nezná hranic. Varování před počítačovými viry, různé fámy o mobilních telefonech, petice za bohulibou věc, pyramidové hry typu letadlo, prosby o finanční pomoc od krásné ruské dívky, která nemá ani na kamna…Internet je nejen studnice informací, ale pro řadu zlatokopů i médiem, na kterém lze snadno a bez námahy vydělat spoustu peněz. Fantazie lidí, kteří podobné zprávy rozesílají, nezná hranic. Varování před počítačovými viry, různé fámy o mobilních telefonech, petice za bohulibou věc, pyramidové hry typu letadlo, prosby o finanční pomoc od krásné ruské dívky, která nemá ani na kamna…

To vše patří do arzenálu rozesilatelů těchto zpráv, pro které se v počítačovém světě vžil název HOAX (z anglického podvod, žert). Někteří muži snadno naletí na seznamkách, kdy překrásná dívka z Východu či z Afriky slibuje lásku až za hrob. Stačí jen jediné: poslat 1000 dolarů na letenku.

Diagnóza: HOAX
Více než 70 procent veškerých emailů, kolujících virtuálním světem, tvoří spam. Nezanedbatelnou část tohoto balíku tvoří právě zprávy typu HOAX (viz box). Jeho hlavní nebezpečí tkví v tom, že hrozí únik důvěrných dat. Může se stát, že do petice, která vám přišla do e-mailové schránky a která se tváří více než bohulibě, zadáte své rodné číslo. Těžko odhadovat, kdo bude mít tu drzost a tyto informace poté zneužije ku svému prospěchu, samozřejmě na váš úkor.
Pokud zprávu typu HOAX přepošlete dál, zároveň přeposíláte i řadu e-mailových adres. Každý spammer se při pohledu na seznam adres dostane do extáze, protože tuší svou šanci. HOAX může příjemce obtěžovat, dává nebezpečné rady a v neposlední řadě přetěžuje servery a počítačové sítě.

Čínská modlitba štěstí
Historici internetu za první spam považují ten, který byl odeslán 1. května 1978. Jednalo se o pozvánku na prezentaci nových produktů společnosti Digital Equipment Corporation. HOAX však vlastně není nic nového, jen starý nápad převlečený do moderního hávu. Před pětadvaceti lety se republikou řetězově šířil dopis s názvem „Čínská modlitba štěstí“. Na něm bylo zajímavé, že odesílatel příjemci vyhrožoval, že pokud řetěz přeruší, stane se mu něco špatného. V elektronické poště se setkáváme s tím samým principem. Drastické historky o tom, kterak malé děcko nutně potřebuje kostní dřeň, málokoho nechají chladným.
Jak se podobným atakům bránit? Stačí třeba zadat několik klíčových slov z e-mailu do internetového vyhledávače. Je pravděpodobné, že narazíte úplně na zcela totožný text. Potom si můžete být jisti, že se jedná o zprávu poplašnou a e-mail, byť by byl sebesrdceryvnější, s klidným svědomím smazat. Kromě toho ji nejspíše najdete na stránkách www.hoax.cz, kde je seznam podobných zpráv pravidelně aktualizován.

Poplašná zpráva aneb HOAX
* Popis nebezpečí (viru)
Smyšlené nebezpečí bývá stručně popsané, v případě viru bývá uváděn i způsob šíření.

*Ničivé účinky viru
Zde záleží převážně na autorově fantazii. Ničivé účinky mohou být celkem obyčejné, třeba zformátování disku, ovšem někdy danou zprávu psal skutečně kreativní člověk – optická myš uteče do sklepa, harddisk se vydá na výlet do Pelhřimova, monitor vám vynadá…

* Důvěryhodné zdroje varují
Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů („FBI varuje“ nebo „Microsoft upozorňuje“ atd…)

* Výzva k dalšímu rozeslání
Tento bod HOAX obsahuje za každých okolností. Mnoho nezkušených uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly lavinovitě šíří.

Příklad HOAX
„Jakmile se ocitnete v situaci a musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu na požádáni/přinuceni násilníkem, zadejte svůj PIN opačně: to je od konce – např. máte-li 1234, tak zadáte 4321, automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijde na pomoc. Tato zpráva byla před nedávnem vysílaná v TV, protože málo lidí využívalo tuto skutečnost, poněvadž o tom nevěděli.
Přepošlete toto co nejvíce lidem.“
21. STOLETÍ upozorňuje: Tato zpráva je samozřejmě nesmysl, protože takto žádné peněžní automaty nefungují!

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz