V největším antarktickém jezeře Vostok si podle posledních průzkumů vesele užívají života zástupy bakterií. Je jich dokonce tolik, že co do početnosti snesou srovnání s otevřeným mořem. Hustota osídlení mrazivé antarktické vody je pouze stokrát nižší.
Že se pod antarktickým ledem skrývá obrovské jezero s tekutou vodou, vědci objevili v roce 1995. Pod ledem je ukryto už celých 35 milionů let. Jedná se o největší jezero na světě, které není ovlivněno činností člověka.
Svými rozměry (délka 250 km, šířka 60 km, hloubka až 800 m) přibližně odpovídá kanadskému jezeru Ontario. Voda v kapalném stavu se (?) udržuje díky ohromnému tlaku okolních mas ledu. Její teplota se pohybuje kolem -3 oC . Do cesty ještě mnohem hlouběji pod nulu se jí staví geotermální teplo.
Jezero je přímo uzamčeno vlastní zamrzající hladinou. Tloušťka této ledové poklice dosahuje 300 metrů a nad ní se kupí ledovec z napadaného sněhu do výšky čtyř kilometrů.
Vostok však rozhodně není jediným jezerem pod antarktickým ledem. Podle nejnovějších výzkumů je tu podobných jezer více než 60. Ta jsou navíc propojena hustou sítí řek, které odvádějí vodu z centrální části kontinentu do pobřežních moří.