Domů     Technika
Do boje proti změnám klimatu jsou nasazena bezpilotní letadla
21.stoleti 19.9.2008

V současné době se už drtivá většina odborníků přiklání k názoru, že klima na naší planetě prochází změnami. V minulých letech byl výzkum tohoto jevu poněkud podceňován, a až nyní je mu přes reptání některých politiků dávána větší pozornost. Zajímavým pomocníkem při těchto šetřeních bývají i bezpilotní letouny.V současné době se už drtivá většina odborníků přiklání k názoru, že klima na naší planetě prochází změnami. V minulých letech byl výzkum tohoto jevu poněkud podceňován, a až nyní je mu přes reptání některých politiků dávána větší pozornost. Zajímavým pomocníkem při těchto šetřeních bývají i bezpilotní letouny.

Výzkum klimatu pomocí družic či pilotovaných letadel své výsledky přináší, ale je náročný zejména po ekonomické stránce. Bezpilotní letadla jsou levnější, let s posádkou může stát až 10 000 dolarů za každou hodinu, a navíc se pohybují takříkajíc přímo na místě činu, tedy v atmosféře.

Hračka? Nikoliv!
Letadlo zvané AUAVs (autonomous unmanned aerial vehicles) má rozpětí křídel dva a půl metru a váží pouhých 22 kilogramů. Na první pohled připomíná spíše hračku. Ovšem zmýlená neplatí. Toto letadlo pomocí vysoce sofistikovaných metod objasňuje některé záhady točící se kolem klimatickým změn.
Vědci z kalifornské univerzity v San Diegu si několik těchto strojů dovezli na Maledivy. Souostroví v Indickém oceánu je nejen turistickým rájem, ale i vhodným místem pro sledování proměn klimatu. Větry sem občas přiženou velké hnědé mraky, jež jsou důsledkem lidské činnosti, zejména té průmyslové. 

Nebezpečí plné sazí
Bezpilotní letadla pomáhají zkoumat například proměny zemského albeda (poměr odraženého elektromagnetického záření ku množství dopadajícího záření). Takový výzkum se nejlépe provádí právě v oblacích. Vědci tak rychleji zjistí, jaký dopad má znečišťování ovzduší na klima.
Stroje AUAVs sledují i způsob, jakým se v atmosféře chovají saze, které vypouštějí především Čína a Indie. Podle vedoucího projektu AUAVs, profesora Veerabhadrana Ramanathana, působením sazí narůstá oteplování atmosféry, které představuje asi 0,9 wattu na metr čtvereční. To je výrazně více, než kolik činily odhady mezi 0,2 a 0,4 wattu na metr čtvereční, na kterých se shodli odborníci sdružení při mezinárodní organizaci Intergovernmental.
Tato bezpilotní letadla ovšem nezkoumají jen klima na Maledivách. Byla nasazena i v jižní Kalifornni nebo v během olympijských her v Pekingu, který často sužuje hustý smog. 

Bezpilotní letadla jako smrtonosná zbraň
Boje mezi Izraelem a Araby jsou bohužel už neodmyslitelnou součástí každého zpravodajství. Izrael v něm v poslední době velmi úspěšně nasazuje bezpilotní letouny. Palestinští bojovníci velmi rychle poznají, že někde nad jejich hlavami takový stroj krouží. V tu chvíli totiž dochází k výpadkům televizního signálu a mobilních sítí. Izraelská vládní místa tvrdí, že letadla bez lidské posádky slouží pouze k průzkumným účelům. Před nedávnem ale agentura AP přinesla informaci, že tato letadla podnikají i vzdušné útoky. Podle této zprávy padlo na přelomu února a března za oběť těmto útokům okolo 120 Palestinců. Izrael tuto informaci ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Tato letadla mohou zaměřit svou potenciální oběť třeba podle signálu z mobilního telefonu. Po střele poté v zemi zůstává úzký, ale hluboký kráter. Bezpilotní letadla dokážou sledovat pomalu se pohybující cíle, například chodce nebo automobily zpomalující na výmolech silnic.

Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz