Přišli na to nedávno badatelé z Texaské univerzity, kteří nyní realizují program hlubokomořských vrtů nedaleko pobřeží New Foundlandu.
Speciální vrtná souprava, umístěná na plovoucí základně, totiž získala vzorky ze zemské kůry 1626 metrů hluboko pod mořským dnem. Při mikroskopickém zkoumání vzorků vědci téměř oněměli úžasem. Skalnaté podloží totiž doslova překypuje mikrobiálním životem. Objev tak naprosto převrací všechny naše dosavadní znalosti o možnostech udržení živých organismů za podmínek nesmírného tlaku a ve vysokých teplotách.
Pomohl speciální vrták
Usazeniny v hloubkách přes jeden kilometr jsou extrémně tvrdé, a proto muselo být použito speciálních vrtáků. Navíc museli vědci předejít kontaminaci vzorků po vytažení z hlubin povrchovými mikroorganismy. To vyřešila upravená hlavice vrtáku se dvěma plášti. Po odebrání a vytažení vzorku se od něj oddělila jeho povrchová část a zůstal jen hermeticky uzavřený válec s vnitřními usazeninami.
Bakterie se krmí metanem
Na výzkumu se podílejí i britští vědci, kteří tento objev považují za jeden z největších v současnosti. To, že bakterie mohou přežívat v extrémních hloubkách na souši, bylo sice známo již dříve, byly objeveny například v hloubce tří kilometrů v jihoafrickém zlatém dole, ale že by mohly přežívat za tak extrémních podmínek pod mořským dnem, považovali vědci dosud za nemyslitelné.
Nově objevený život je prý nejspíše založen na bázi získávání energie z metanu, kterého se v těchto hloubkách nachází velké množství. Usazeniny a skalnaté podloží oceánu jsou zde staré na 111 milionů let a teplota se v těchto hloubkách pohybuje mezi 60 až 100 stupni Celsia. Navíc zde neexistuje žádný kyslík a vše probíhá v naprosté tmě bez přístupu světla.
Platí to i pro Mars?
Objev dává velkou naději i badatelům, pátrajícím po mimozemském životě na dalších planetách. Pokud je možný život v takovýchto extrémních podmínkách, může být na podobném principu přítomen i jinde. Například i když nejnovější americká sonda Phoenix na Marsu neobjeví pomocí mechanického rypadélka zhola nic, neznamená to, že přímo pod ní, o nějakých 1000 metrů hlouběji, nebují mimozemský život.
Nová šance pro objevení mimozemského života
Podobný výzkum nyní organizují vědci z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) na univerzitě v americkém Los Angeles společně s odborníky z NASA. Právě ti chtějí přijít na kloub tomu, jak se může šířit život i na dalších planetách. V hlubinách těchto planet totiž mohou panovat úplně stejné podmínky jako pod mořským dnem.