Domů     Příroda
Kdy si už popovídáme se psy?
21.stoleti 18.4.2008

Dorozumění lidí se zvířaty zatím bylo možné snad jen v pohádkách. Maďarští vědci však v současnosti vyvíjejí počítačový program, který by měl umožnit porozumění psí řeči.Dorozumění lidí se zvířaty zatím bylo možné snad jen v pohádkách. Maďarští vědci však v současnosti vyvíjejí počítačový program, který by měl umožnit porozumění psí řeči.

Psí štěkot není jen obyčejné monotónní hafání. Psi svým hlasovým projevem dokáží vyjádřit různé nálady a postoje, koneckonců i chlupatí čtyřnožci mají bohatý vnitřní život, který dovedou i vyjádřit navenek. Zatímco jejich vlčí či šakalí příbuzní upřednostňují ve své hlasové komunikaci vytí nebo kňučení, psi vsadili právě na štěkot.

Software na štěkot
Vědci v Maďarsku se psímu štěkotu důkladně podívali na zoubek. Výsledkem je počítačový software, který by měl dokázat rozlišit, co má pes právě na srdci. Ke vzniku softwaru bylo nejdříve nutné analyzovat šest tisíc druhů psího štěkotu. Pes samozřejmě štěká jinak, když má zájem o hru, když chce jít na procházku nebo když vidí jiného psa.
„Myslím, že jsme dokázali, že existují velké významové rozdíly mezi jednotlivými druhy štěkání,“ prohlásil Csaba Molnár z budapešťské Univerzity Eötvöse Loránda. Ovšem závěry experimentu zatím zas tolik přesvědčivé nejsou. Počítač psí štěkot správně pochopil jen ve 43 procentech případů. Zároveň bylo kontrolně zkoumáno, jak psům rozumí lidé. Ti za počítačem zaostali o pouhá tři procenta. Molnárův tým tedy čeká ještě spousta práce, nicméně vylepšený program by lidem mohl pomoci lépe komunikovat se zvířaty. Někteří zvířecí psychologové ovšem upozorňují, že překladač může mít potíže s různými „jazyky a nářečími“ psů, protože podle nejnovějších výzkumů mohou štěkat například psi v Číně a v Maďarsku odlišným jazykem.

Gramatika štěkotu
Nejnovější výzkumy prokázaly, že psi neštěkají jen tak zbůhdarma. Štěkot má jistý řád, který by se dal přirovnat k větné stavbě. Například, pokud pes nejdříve zavrčí a krátce štěkne, jedná se o výzvu ke hře. Pokud však pes na první místo zařadí štěknutí a až poté zavrčí, znamená to, že se cítí ohrožen a zároveň s potenciálního soupeře má respekt.
Dospělí psi hlasitým štěkáním mohou dávat najevo svou agresivitu, štěňata na sebe ňafají při svých hrách. Chování štěňat domácích i divokých psů je podobné a řada vědců si proto myslí, že psi chovaní v domácnostech si zachovávají vlastnosti štěňat po celý svůj život.
Vědci zkoumali i tóny, jakými psi „promlouvají“. Němka Dorit Feddersen-Petersenová z univerzity v Kielu a Sophia Yin z Kalifornské univerzity v v americkém Davisu, došly nezávisle na sobě k podobnému závěru. V ohrožení psi štěkají hlubšími a temnějšími tóny. Naopak při dovádění bylo štěkání proměnlivé, vysoké a mnohem více frekvenčně modulované. Někteří badatelé jsou pak přesvědčeni, že psí štěkot je výsledkem dlouhého spolužití těchto čtyřnožců s lidmi. To by znamenalo, že štěkání je určeno lidem. Ovšem, na druhé straně jsou prokázány případy i štěkajících vlků. Tajemství psí řeči bude jistě vědce lákat i nadále.

I pes se umí smát
Samozřejmě, že psa těžko někdo rozesměje vtipem. Ale pokud má psisko radost, uvolní svaly v obličeji, přivře oči a vysune bradu. Tímto způsobem se psi smějí. Někteří psi však dokáží napodobit i lidský úsměv. V přítomnosti lidí stáhnou tito psi pysky dozadu, čímž odhalí své zuby a udělají stejný obličej, jako smějící se člověk. Současně se tito rozveselení psi  mohou někdy i převalit na záda a odhalit na důkaz své poddajnosti břicho. Tímto způsobem vyjadřují, že je jim jasné, co úsměv má znamenat.

Související články
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze spustila nový bakalářský studijní program zaměřený na problematiku klimatických změn a minimalizaci jejich dopadů na společnost a přírodu. Program Omezování klimatických změn je navržen tak, aby ze studentů vyrostli skuteční experti připravení vyvíjet nové technologii a navrhovat udržitelné řízení zdrojů. Nový program nabízí unikátní kombinaci chemického, technologického a manažerského vzdělání, […]
Klíšťata rozhodně už dávno nejsou druhem, který by preferoval venkovské prostředí. Zlotřilí paraziti ovládli i města a jejich nebezpečnost se zde ještě zvýšila. V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou […]
V roce 1989 objevil dnes již zesnulý paleontolog Bill Mueller, spolu s amatérským sběratelem Emmettem Sheddem, ve formaci Cooper Canyon v severozápadním Texasu fosilie, které patřily novému druhu aetosaura, archosaurního plaza, který žil v období pozdního triasu (před 233 až 201 miliony let). Nepodařilo se jim však rozluštit jeho evoluční historii. Až nyní vědci přichází […]
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz