Domů     Technika
Nová studie: Může odsolená voda škodit?
21.stoleti 18.2.2008

Voda je v současnosti stále větší vzácností. Existují lokality, kde je vody už akutní nedostatek. Jinde, například v Austrálii, tamějším obyvatelům teče z kohoutku voda recyklovaná.Voda je v současnosti stále větší vzácností. Existují lokality, kde je vody už akutní nedostatek. Jinde, například v Austrálii, tamějším obyvatelům teče z kohoutku voda recyklovaná.

Některé přímořské oblasti vsadily na odsolování mořské vody (desalinaci). I tato nadějná technologie však podle nejnovějších výzkumů přináší své problémy.
Mořská voda, která je zbavena soli, se používá především v zemědělství. Zkušenost s ní mají například izraelští zemědělci. Právě Izrael patří mezi místa na Zemi, kde sladké vody příliš mnoho není a Blízký východ se může stát jednou z oblastí, kde se v budoucnu povede válka o vodu.

Bez minerálů to není ono
Odsolená mořská voda má poněkud jiné vlastnosti než voda sladká. Neobsahuje totiž minerální látky, které jsou pro růst kulturních plodin potřebné. Odsolenou vodou byla například zalévána rajčata nebo bazalka a jejich výsledná kvalita byla podstatně horší, než na jakou jsou pěstitelé zvyklí.
Rostlinám chybí při tomto způsobu zalévání především hořčík a kalcium. Jeden ze spoluautorů studie, která vliv odsolené vody na zemědělské plodiny sledovala, izraelský vědec Jorge Taršicky navrhuje, aby se potřebné prvky do vody přidávaly uměle. Zároveň však varuje: „Odsolená mořská voda rozhodně není vhodná jako voda pitná.“  Negativně totiž působí zejména na trávicí trakt a organismu při jejím užívání chybějí některé životně důležité minerály.

Odsolování? Nutnost!
Přesto Izraeli zřejmě nezbývá nic jiného, než se desalinaci mořské vody i nadále věnovat a zdokonalovat ji. Jak prohlásil izraelský ministr národní infrastruktury Binyamin Ben-Eliezer: „Vodní technologie zůstávají důležitou prioritou země. Nárůst izraelských zdrojů vody je vrcholnou prioritou a součástí našeho strategického plánu do budoucna. I zbytek světa pomalu začíná zjišťovat, že potřebuje výrobu toho, co se rychle stává nejdůležitější surovinou.“
Právě v Izraeli se nachází největší desalinační stanice světa. Ta je umístěna v jižní části země v přístavním městě Aškelon a otevřena byla před třemi lety. Za jediný rok je schopná vyprodukovat 100 milionů metrů krychlových užitné vody (naše největší přehrada na Lipně má jen třikrát větší objem), čímž je schopna pokrýt celých šest procent veškeré spotřeby sladké vody v Izraeli.

Odsolování vody
Desalinace vody je v podstatě snižování obsahu solí ve vodě (nebo jejich úplné odstraňování) na míru přípustnou pro vodu pitnou, průmyslovou nebo vhodnou pro zavodňování. Voda se odsoluje například pomocí ionexů (ve vodě nerozpustné měniče iontů), vymrazováním nebo destilací. Energeticky výhodná je vícestupňová destilace s použitím sluneční energie, při níž odpadní teplo z jednoho stupně odpařuje slanou vodu v dalším stupni za sníženého tlaku. Při dobrých klimatických podmínkách lze podle konstrukce destilačního zařízení získat 1,5-4 l destilované vody denně (na 1 m2 plochy kolektoru).
V izraelských odsolovacích stanicích se k odsolování nejčastěji používá reverzní osmóza. To je proces, který dovoluje transport rozpouštědla membránou, zatímco rozpuštěné soli a nízkomolekulární složky zachycuje.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz