Domů     Technika
Nová studie: Může odsolená voda škodit?
21.stoleti 18.2.2008

Voda je v současnosti stále větší vzácností. Existují lokality, kde je vody už akutní nedostatek. Jinde, například v Austrálii, tamějším obyvatelům teče z kohoutku voda recyklovaná.Voda je v současnosti stále větší vzácností. Existují lokality, kde je vody už akutní nedostatek. Jinde, například v Austrálii, tamějším obyvatelům teče z kohoutku voda recyklovaná.

Některé přímořské oblasti vsadily na odsolování mořské vody (desalinaci). I tato nadějná technologie však podle nejnovějších výzkumů přináší své problémy.
Mořská voda, která je zbavena soli, se používá především v zemědělství. Zkušenost s ní mají například izraelští zemědělci. Právě Izrael patří mezi místa na Zemi, kde sladké vody příliš mnoho není a Blízký východ se může stát jednou z oblastí, kde se v budoucnu povede válka o vodu.

Bez minerálů to není ono
Odsolená mořská voda má poněkud jiné vlastnosti než voda sladká. Neobsahuje totiž minerální látky, které jsou pro růst kulturních plodin potřebné. Odsolenou vodou byla například zalévána rajčata nebo bazalka a jejich výsledná kvalita byla podstatně horší, než na jakou jsou pěstitelé zvyklí.
Rostlinám chybí při tomto způsobu zalévání především hořčík a kalcium. Jeden ze spoluautorů studie, která vliv odsolené vody na zemědělské plodiny sledovala, izraelský vědec Jorge Taršicky navrhuje, aby se potřebné prvky do vody přidávaly uměle. Zároveň však varuje: „Odsolená mořská voda rozhodně není vhodná jako voda pitná.“  Negativně totiž působí zejména na trávicí trakt a organismu při jejím užívání chybějí některé životně důležité minerály.

Odsolování? Nutnost!
Přesto Izraeli zřejmě nezbývá nic jiného, než se desalinaci mořské vody i nadále věnovat a zdokonalovat ji. Jak prohlásil izraelský ministr národní infrastruktury Binyamin Ben-Eliezer: „Vodní technologie zůstávají důležitou prioritou země. Nárůst izraelských zdrojů vody je vrcholnou prioritou a součástí našeho strategického plánu do budoucna. I zbytek světa pomalu začíná zjišťovat, že potřebuje výrobu toho, co se rychle stává nejdůležitější surovinou.“
Právě v Izraeli se nachází největší desalinační stanice světa. Ta je umístěna v jižní části země v přístavním městě Aškelon a otevřena byla před třemi lety. Za jediný rok je schopná vyprodukovat 100 milionů metrů krychlových užitné vody (naše největší přehrada na Lipně má jen třikrát větší objem), čímž je schopna pokrýt celých šest procent veškeré spotřeby sladké vody v Izraeli.

Odsolování vody
Desalinace vody je v podstatě snižování obsahu solí ve vodě (nebo jejich úplné odstraňování) na míru přípustnou pro vodu pitnou, průmyslovou nebo vhodnou pro zavodňování. Voda se odsoluje například pomocí ionexů (ve vodě nerozpustné měniče iontů), vymrazováním nebo destilací. Energeticky výhodná je vícestupňová destilace s použitím sluneční energie, při níž odpadní teplo z jednoho stupně odpařuje slanou vodu v dalším stupni za sníženého tlaku. Při dobrých klimatických podmínkách lze podle konstrukce destilačního zařízení získat 1,5-4 l destilované vody denně (na 1 m2 plochy kolektoru).
V izraelských odsolovacích stanicích se k odsolování nejčastěji používá reverzní osmóza. To je proces, který dovoluje transport rozpouštědla membránou, zatímco rozpuštěné soli a nízkomolekulární složky zachycuje.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz