Tak jako každý měsíc redakce 21.STOLETÍ zapátrala po zajímavých produktech, které vznikly pod rukama vývojářů a technologů. To nejzajímavější vám nyní přinášíme. Potkáme se s horkými novinkami i s mnohými kuriozitami.
Roboti v dětském pokojíku
Tentokrát ladíme tuto rubriku poněkud netypicky. O předvánočním čase se vypravíme do světa dětských snů. Jsme u tokijské vily ve čtvrti Menato-ku. Zvoníme. Otvírá nám robot Asimo-EURO II, model 2008. Je v sametovém červeném žaketu s naškrobenou bílou košilí se stojáčkem a motýlkem. Uctivě se uklání a medovým hlasem se nás ptá na jméno. V předsíni nalévá šampus. Čekáme na majitele. K nohám přibíhá modrý chlupatý pes velký jako tenisák. Prototyp nejnovější generace robotického zvířete Aiba. Předešlého typu je v loňském roce v Japonsku prodáno přes 20 milionů…
Lev Mistra Leonarda
Zájem lidí o roboty vzbuzují v posledních letech elektronické hračky ovládané vlastním softwarem. Jejich majitelé, děti, si mají ukrátit dlouhou chvíli. Zároveň se přirozeným způsobem dozvědí nové poznatky.Těmto hračkám, jako je pes Aibo, figurka Poo-chio či kamarád Asimo, předcházejí staletí bádání vynálezců. Mezi nejvýznamnější patří malíř a univerzální učenec Leonardo da Vinci (1452-1519). Kromě celé řady mechanických vynálezů (vrtulník, létací stroje…) sestrojuje i prvního robota. Jím je lev, který umí chodit. Vrtí ocasem a pokyvuje hlavou směrem k hrudi, kde má připevněný znak Bourbonů – rudou růži. Zvíře určené pro dvorní slavnost tohoto rodu se nezachovalo. Zůstávají však Mistrovy nákresy. Podle nich pak nedávno sestrojují vědci ve spolupráci s NASA verzi jednoho z jeho automatů – pohyblivého rytíře v brnění.
Zpátky do pravěku!
Hýbající se hračky se projevují i zvukově. V dnešní době do jejich chodu zasahuje čím dál víc elektronika. Po pokojích se plouží umělí psi, prskají elektronické kočky a kmitají svítící tryskové myši. Na výstavě hraček v americkém Phoenixu se nedávno představuje kalifornská firma UGOBE (název vzniká z věty: „You! Go and be!“- Ty! běž a buď!) Její výrobek PLEO je naprogramován. Pracuje bez dálkového ovládání. Umělé zvíře napodobuje vlastnosti skutečného tvora. Například umělá hračka Camarasaurus Pleo dítě zavede do doby zhruba 155 milionů let před naším letopočtem. Camarasaurus je rod čtyřnohých býložravých dinosaurů. Obývali Severní Ameriku, byli dlouzí 18 metrů a vážili 20 tun. Dnešní hračka je samozřejmě menší. Zvířátko „do dlaně“ se díky senzorům při nebezpečí třese strachy, podle nálady se nechá vzbudit, jindy se mu naopak nechce vstát. Reaguje na hlas, mazlí se, i když je to u dinosaura poněkud zvláštní. „Novou formu života“ hračky zařídí unikátní operační systém Life Form Operating System. Podle něho se zvířecí robot rozvíjí samostatně v každém novém prostředí. Je v podstatě originálem. Robota z pravěku lze v přepočtu pořídit za 25 000 korun.
Detektivní agentura OČKO
Asijské země začínají vyrábět spousty plyšových hraček, do nichž ukrývají miniaturní kamery. Děti dostávají s každým medvídkem novou část „sledovacího“ systému, jímž mohou monitorovat celou domácnost. I sousedy. V plyšákovi je zabudována nejen kamera, ale i zvukový USB modul s mikrofonem pro odposlouchávání , případně komunikační set pro VoIP (internetovou) komunikaci. Kamery, jež jsou bezdrátové, nemají velké nároky na energii. Videosignál je ve formátu, který přijme jakýkoliv televizor. Dítě pak může přepínat jednotlivá stanoviště. Dosah kamer – několik desítek metrů. Upozornění rodičům: sledujte, co sledují vaše děti. Lze předejít překvapením.
Rybičky plavou ve vesmíru
Zábavné akvárium, které se objevuje na trhu s hračkami, je 20 centimetrů vysoké vejdou se do něj až tři litry vody. Je vybaveno maketou teleskopu a přistávací plochou pro UFO. Nechybí barevné svítící efekty. Rybičky si budou určitě připadat jako v nebi. Přepočtená cena je 2000 korun.
Neuvěřitelně hodní mikrobi
Pozoruhodnou hračkou může být giganticky zvětšený mikrob, který je milionkrát větší než ve skutečnosti. Bestie, jež jsou nesmírně hravé, pomohou malým pacientům překonat nachlazení, chřipku či bolesti břicha. K dostání jsou všechny člověku nepříjemní mikrobi. Podle amerických psychologů se hračka v podobě zvětšeného mikroorganismu úspěšně podílí na uzdravení dětí. Mikrob angíny stojí sumu čítající 250 korun. I s návodem, jak se léčit.
Je libo malého Marťana?
*Jste sami? Pořiďte si společníka nazvaného Mars Rock ALH 84001. Je to mini drobek z kamene z Marsu zašitý v plyšovém červovi.
*Marťan vám bude dělat společníka za pouhých 7,95 dolaru, což je v přepočtu 150 korun.
Kamarád do deště; chrápe jako motorová pila
*Robosapien je robot vysoký 35 centimetrů a dovede na 70 pohybů.
*Po stisknutí tlačítka na zádech se stroj probere a začne se pohybovat.
*Když narazí do tvrdého předmětu, vykřikne.
*Pokud si ho dítě pět minut nevšímá, ulehne a začne hlasitě chrápat.
*Cena je 250 dolarů (v přepočtu 5000 korun)