Domů     Zajímavosti
Přichází revoluce v zimních sportech?
21.stoleti 19.12.2007

Jakmile vypukne zimní olympiáda, český národ zasedne k obrazovkám a fandí. Našinec obvykle nejraději sleduje lední hokej a lyžování. A právě pro oba tyto sporty se připravují významné technologické novinky: brusle s vyhřívanými noži a lyže, která si sama dokáže regulovat své mazání.Jakmile vypukne zimní olympiáda, český národ zasedne k obrazovkám a fandí. Našinec obvykle nejraději sleduje lední hokej a lyžování. A právě pro oba tyto sporty se připravují významné technologické novinky: brusle s vyhřívanými noži a lyže, která si sama dokáže regulovat své mazání.

Pro obyvatele Kanady je hokej náboženstvím. Vrcholí-li boje o Stanleyův pohár, téměř žádného Kanaďana nezajímá nic jiného. Však také Kanaďané se smíchem říkají, že každá vláda musí na přelomu května a června počítat s tím, že prudce klesá hrubý národní produkt. Proto asi nepřekvapí, že právě kanadské laboratoře pracují na zkvalitnění výbavy pro hokejisty.

Brusle na baterky
Doslova žhavou novinkou, která vyšla z jejich útrob, jsou vyhřívané brusle. Přesněji řečeno brusle, jejichž nože si udrží stálou teplotu okolo pěti stupňů Celsia. O ledním hokeji se říká, že je to nejrychlejší kolektivní hra na světě a tyto brusle by jej měly zrychlit ještě více. Hokejistu totiž nebude tolik brzdit tření a odpor. Údajně i televizní kameramani budou mít dost práce, aby jim hokejista neujel ze záběru.
Brusle má v sobě zabudovaný malý lithiový akumulátor, který systém v noži napájí. Hráč jej může aktivovat tlačítkem, které je zabudováno v patě brusle. Bude docela zajímavé sledovat, zda během zápasu se některý hokejista nebude snažit svému soupeři brusli „vypnout“. Ale aby hokejista neustále nemusel myslet na to, zda má vyhřívání nože zapnuté, speciální senzor systém aktivuje i automaticky při doteku s ledem. A při odpočinku na střídačce se systém zas samočinně vypne.

Gretzky: Zahrál bych si v nich
Novinku přivítala i legenda kanadského hokeje a zřejmě nejlepší hráč všech dob dnes šestačtyřicetiletý Wayne Gretzky. Ten sice již před osmi lety svou aktivní kariéru ukončil a nyní trénuje klub NHL Phoenix Coyotes, ale s lehkou nadsázkou říká: „Na takových bruslích bych si ještě docela rád hokej zahrál,“ a vážnějším hlasem dodává: „Právě probíhá hokejová revoluce. Třicet let trvalo, než došlo v tomto směru k tak významnému pokroku.“  Gretzky novým bruslím věří, což dokazuje i fakt, že zakoupil část akcií ve společnosti, která tyto brusle bude vyrábět. Ostatně, předpokládaná cena bruslí s vyhřívanými noži se pohybuje těsně pod osmi tisíci korunami. Což není nikterak závratná cena, některé „obyčejné“ profesionální hokejové brusle stojí až dvacet tisíc korun.
Nejen Wayne Gretzky je pln očekávání, co nové brusle s hokejem způsobí. Mnoho hráčů kanadsko-americké NHL už o nový typ bruslí projevilo zájem. Zatím je testuje deset vybraných hokejistů. Brusle byly oficiálně představeny v místě pro kanadský hokej nejsvatějším: v hokejové síni slávy v Torontu.

Mazané lyže
Zatímco Kanaďané lední hokej zbožňují, Britům zimní sporty nic moc neříkají. Přesto i v jejich laboratořích vznikají zajímavé záležitosti, které se zimními radovánkami přímo souvisejí. Vědci v Sheffieldu zkonstruovali zvláštní lyže, které si samy od sebe dokáží regulovat mazání. Lyžař, který se na takových lyžích řítí sjezdovkou, může dosáhnout až osmiprocentního nárůstu rychlosti.
Celý princip fungování těchto lyží vypadá jednoduše. V místech okolo vázání je připraven vosk. Když se lyžař spustí z kopce dolů, je tento vosk malinkatými trubičkami postupně do skluznice vstřikován. Množství vosku, které do lyže vniká, závisí na váze samotného lyžaře.
Vedoucí vědeckého týmu Andy Harland je přesvědčen, že jeho supermoderní lyže mezinárodní lyžařská federace schválí, a že závodníci je budou moci využít i na olympijských hrách nebo na mistrovství světa. Lyže už testovali nejlepší britští sjezdaři a jejich průměrná rychlost bylo o jeden kilometr za hodinu vyšší než u normálních lyží. Je tedy otázkou, zda na závodních sjezdovkách v budoucnosti bude rozhodovat spíše umění lyžařů, či jejich technologické vybavení.
Lední hokej v roce 2037
Pamatujete si, jak vypadal hokej v roce 1977, tedy před třiceti lety? Hokej byl poněkud pomalejší, techničtější, hráči vypadali hubenější a všechny obvykle převálcovala sovětská mašina, i když zrovna v roce 1977 titul mistrů světa vybojovalo Československo. Dnešní hokejista vypadá vedle takového Vladimíra Martince nebo Ivana Hlinky v dobách jejich největší slávy trochu jako mastodont. To je dáno především tím, že současní hokejisté mají na sobě více chráničů, které jsou zároveň i kvalitnější. 
Za třicet let budou hokejové dresy aerodynamičtější, struktura tkaniny umožní rychlejší pohyb. Koneckonců, takové elastické dresy vyzkoušel už kanadský tým na loňské zimní olympiádě v Turíně. Za třicet let budou tyto dresy běžnou výbavou i třeba žákovských družstev. Podobně jako fotbalový míč, i hokejový puk bude vybaven čipy, které okamžitě vyšlou signál, jakmile kotouč překročí brankovou čáru.
Lední hokej je do značné míry limitován tím, že k jeho provozování je nutný led, jak ostatně praví jeho název. Tento handicap by se dal odstranit zdokonalením umělých ploch, na kterých se dá bruslit. Podobné plochy byly již testovány, ale hráči si stěžovali, že jsou příliš pomalé. Příkladem může být umělý led SUPERICE , na kterém lze provozovat hokej, krasobruslení, nebo curling. Právě tento systém se nyní zdokonaluje a možná poznají tyto zimní sporty zanedlouho i v rovníkové Africe.

Další článek
Související články
V posledních desetiletích dochází k masivnímu úbytku volně žijících druhů živočichů. Odborníci z Oxfordské univerzity se tomu snaží zabránit na první pohled poněkud kontroverzní metodou, tedy získáváním buněk ze zvířecích lejn. Pokud se ukáže, že metoda funguje, mohla by pomoci zvýšit genetickou rozmanitost zvířat. Projekt je založen na jednoduché premise, a sice, že kromě nestrávené […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Zajímavosti 29.1.2025
Vnímání tohoto vačnatce u obyvatel australského kontinentu prochází bouřlivým vývojem a je plné protikladů. Z přemnoženého škůdce se stal národním symbolem. Z vítaného zdroje bílkovin náplní do psích konzerv. Z jeho masa, považovaného za prolezlého červy, nutričním zázrakem. Dle průzkumu z roku roce 2008 si pouze 14,5 % Australanů dopřálo klokana na talíři alespoň čtyřikrát do roka, na druhou stranu […]
Zajímavosti 5.1.2025
Jestliže je Praha sama o sobě tajemným městem, tak co teprve zákoutí, která jsou běžně očím místních i návštěvníků skryta. Pod stověžatou krasavicí se totiž vlastně skrývá další město, ne tak půvabné, avšak leckdy fascinující víc než ona sama. Vítejte v pražském podzemí. Sklepy, podzemní lomy, krasové jeskyně, protiatomové bunkry, vojenské objekty, kanalizace, inženýrské sítě, […]
Zajímavosti 30.12.2024
Po dlouhých 24 letech se českému vědci podařilo objevit dosud neznámou kometu. Českému astronomovi Martinu Maškovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR k objevu napomohly dálkově ovládané přístroje Observatoře Pierra Augera v Argentině. Kometa zatím nese předběžné označení MAS0019 a oficiální název získá během dvou týdnů. Je to teprve druhá kometa, kterou čeští astronomové lapili […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz