Nic netušící lidská oběť často ani nepostřehne, že byla právě otrávena jedním z nejprudších jedů, jaké existují na naší planetě. Zpočátku to vypadá spíše jako bodnutí komára, ale během hodiny přicházejí prudké bolesti, zvracení, bušení srdce, pocení a dávivý kašel. Viníkem je drobounká medúza Caruka barnesi, zvaná domorodci irukandji, ne větší než lidský nehet!
Setkat se s ní můžeme v teplých vodách Velkého bariérového útesu u pobřeží severní Austrálie. Jed irukandji je 100x silnější než jed nejjedovatějšího hada, africké mamby černé a 1000x silnější, než jed pavouka tarantule. Útok miniaturní medúzy může zabít člověka během dvou minut!. Medúza irukandji byla poprvé identifikována australským doktorem Jackem Barnesem v roce 1964. Poslední objevy tohoto miniaturního zabijáka dále na jih v australských vodách nasvědčují tomu, že medúza pomalu, ale jistě rozšiřuje svůj životní prostor. Tuto teorii potvrzují i stále častější útoky irukandji na plavce v australských vodách.
Irukandji zblízka
Setkání s malým zabijákem se lze těžko vyhnout. Ve vodě plavec nemá prakticky šanci tohoto živočicha o velikosti od 12 do 25 mm zpozorovat. Neviditelná jsou i jeho chapadla, která dosahují délky od pěti centimetrů do jednoho metru. Na chapadlech jsou doslova miliony miniaturních harpunovitých háčků, v jejichž váčcích se skrývá smrtelný jed. Navíc, na rozdíl od jiných medúz, tyto háčky jsou umístěny i po obvodu celého klobouku medúzy.