Domů     Medicína
V čem je tajemství déjà vu? 21. STOLETÍ to ví!
21.stoleti 19.10.2007

Už se vám někdy stalo, že jste se ocitli v situaci, kterou už jste prožili někdy v minulosti? Jestli ne, můžete si gratulovat. Patříte k pouhým třem procentům lidí, kteří se nikdy nesetkali s déjà vu.Už se vám někdy stalo, že jste se ocitli v situaci, kterou už jste prožili někdy v minulosti? Jestli ne, můžete si gratulovat. Patříte k pouhým třem procentům lidí, kteří se nikdy nesetkali s déjà vu.

Naše pamět je úžasně výkonná technologie, nicméně není úplně neomylná. Že občas něco zapomeneme, není třeba považovat za chybu, ale spíše za limity našich možností. Existují však i případy, kdy se nám náš mozek snaží namluvit, že si pamatujeme něco, co jsme předtím vůbec neviděli. Člověka to napoprvé pořádně vyvede z míry. Myslí si, že umí věštit, nebo že se úplně zbláznil. Není ale třeba se obávat nějakého vážného poškození mozku, jedná o zcela běžnou a prakticky neškodnou chybičku. Dlouho však pro psychology bylo záhadou, jak vlastně pocit “už jednou prožitého” vzniká. Tajemství bylo odhaleno při experimentu, ve kterém se podařilo pocit déjà vu navodit v laboratoři.

Dva klíčové prosesy
Ke spuštění pocitu déjà vu jsou zapotřebí dva klíčové momenty. Náš mozek nejprve začně ověřovat, jestli nastalou situaci, okolní krajinu nebo třeba jen úryvek z nějakého proslovu už někdy předtím neukládal do paměti. Tuto činnost obvykle spouští přítomnost povědomých impulzů. Pokud situace splní několik kritérií, je tedy dostatečně podobná, nebo zahrnuje více prvků, které známe (i z několika různých zdrojů), dojde ke druhé klíčové akci. Tou je vyhodnocení situace jako již jednou prožité.
Akira O’ Connor z britské University of Leeds se chtěl přesvědčit, jestli tyto dva procesy mohou v našem mozku proběhnout nezávisle na sobě. Za pomoci hypnózy se proto snažil u doborovolníků spustit pouze druhou akci. Pokud by se mu tímto způsobem podařilo navodit pocit déjà vu, posílilo by to hypotézu o principu vzniku tohoto jevu.

Déjà vu v laboratoři
Vědci dobrovolníkům ukázali 24 běžných slov a pak je uvedli do hypnotického stavu, ve kterém jim namluvili několik nesmyslů. Po probuzení měli dobrovolníci červeně orámovaná slova považovat za známá a zeleně orámovaná za jeden z 24 výrazů, které jim byly ukázany před hypnózou.
Po ukončení hypnózy si dobrovolníci opět pohlíželi oněch 24 slov a také barevně označené výrazy, které v první skupině chyběly. 10 z 18 lidí tvrdilo, že jim červeně orámovaná slova připadají povědomě a pět z nich dokonce pocítilo déjà vu. Výsledky pokusu přesvědčivě ukazují na to, že k vyvolání tohoto jevu jsou zapotřebí dva oddělené stimuly.
Vzhledem k tomu, že časté déjà vu se objevuje u lidí trpících epilepsií spánkového laloku, je proces pravděpodobně řízen z této části mozku. Tomu nasvědčují i starší pokusy, při kterých elektrická stimulace spánkového laloku měla za příčinu, že člověk cítil déjà vu prakticky u každého objektu, který se mu dostal před oči.

Typy déjà vu
Déjà vu (neboli paramnézie) může mít několik podob.
Déjà vécu, v překladu “již prožito”, je nejčastější pocit, který lidé označují jako déjà vu. Jedná se o stav, kdy si člověk myslí, že prožívá situaci, se kterou již v minulosti měl zkušenosti, se všemi podrobnostmi vnímanými několika smysly.
Déjà senti (již cítěno) představuje výraz, který se týká pouze pocitů. Člověk tedy nemá dojem, že znovu prožívá známou situaci, ale pouze vnímá stejné pocity jako již kdysi v minulosti.
Déjà visité (již navštíveno) je vtíravý pocit, že člověk právě vstoupil na místo, kde už jednou byl, a jedná se přitom o naprosto neznámé prostory.

Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz