Dějiny piva jsou staré více než 5000 let. Je tedy pravděpodobně starší než populární révové víno. Zřejmě prvními pivaři byli obyvatelé Mezopotámie, kteří své pivo vyráběli ze sladu a z ječných chlebů.
Už tehdejší pivo mělo nahořklou chuť, která však nebyla dána přidáním chmele, ale pražením chleba v popelu. Sumerové o pár set let později znali už různé druhy piv. Samozřejmě, že tehdejší pivo vypadalo poněkud jinak, než jaké známe dnes, bylo méně alkoholické a připomínalo spíše nahnědlou neprůhlednou tekutinu. Sumerům však chutnalo, stejně jako Egypťanům. Naopak antické kultury Řecka a Říma pivu neholdovaly, protože se jim zdálo příliš barbarské. To však neznamená, že by se staří Řekové a Římané nerozveselili nad sklenkou alkoholu, preferovali však podle nich ctnostný nápoj – víno.
Obliba piva začíná stoupat ve středověku. Některé evropské kláštery osázely své pozemky chmelem, který se ukázal jako ideální přísada do piva. První doložené zmínky o pěstování piva na území Čech pocházejí z 11. století. Mezi mnichy se chmelové pivo stalo natolik oblíbené, že kláštery někdy spíše připomínaly proslulé rozlehlé bavorské pivnice.
I středověké pivo, které se od roku 1295 vaří i v Plzni, bylo od toho dnešního podstatně odlišné. Bylo minimálně prokvašené a mělo kašovitý vzhled. Až od začátku 17. století, kdy se začal ve velkém používat k výrobě piva slad z ječmene, získává postupně pivo dnešní podobu. Pivovary se stavějí nejen ve střední a západní Evropě, ale bez piva nevydrží ani kolonizátoři Ameriky. První pivovar na území dnešních USA je postaven již v roce 1612.
Vraťme se však do Čech. Právě české pivo je považováno za jedno z nejlepších na světě, unikátním jevem je zde tzv. pivní turistika. Mezi nejpopulárnější evropská piva patří plzeňské pivo se svou nahořklou chutí a poněkud sladší Budvar z Českých Budějovic. Pojďme nyní s 21. STOLETÍM vyrazit na takovou malou exkurzi do jedné pivní stáčírny.