Proměny, které vznikly díky rozvoji civilizace v posledních 100 letech se zdaleka nedotkly jen krajiny. Velmi patrné mohou být i na průmyslových závodech. V Čechách je jedním z nejznámějších populární pražská „Kolbenka“.
Značka ČKD vznikla v roce 1927 a plný název „Česko-moravská Kolben Daněk“ připomíná názvy tří významných společností konce 19. a začátku 20. století, jejichž postupnou fúzí společnost ČKD vznikla: První česko-moravská továrna na stroje v Praze, a.s., Kolben a spol, a.s., Daněk a spol, a.s.
Emil Kolben svou společnost však založil podstatně dříve, již v roce 1896, když předtím pracoval jako šéfinženýr firmy Edison GE Co. A díky spolupráci se slavným vynálezcem Thomasem Edisonem měl přístup k tehdy nejmodernějším technologiím. Společnost například realizovala dodávku vybavení Holešovické elektrárny, od roku 1901 vyráběla vodní turbíny a dodávala kompletní vybavení vodních elektráren.
Po sloučení původně tří samostaných objektů zaznamenala ČKD ve 30. letech 20. století prudký rozvoj. Ve Vysočanech byla umístěna elektrotechnická výroba včetně parních turbin a čerpadel, v Libni výroba lokomotiv, kompresorů a naftových motorů a v Karlíně výroba parních kotlů. Od roku 1930 začala ČKD dodávat prostřednictvím společnosti Elektro-Praga také pračky, vysavače, chladničky a další domácí spotřebiče.
V souvislosti s rostoucí agresivitou sousedního hitlerovského Německa se v ČKD objevila i vojenská výroba. Po 15. březnu 1939 toho nacisté využívali a během války byl provoz v ČKD podřízen potřebám německého válečného průmyslu. I proto byly začátkem roku 1945 značná část továrenského vybavení zničena spojeneckými nálety.
S nástupem totalitního režimu se ČKD dostala pod správu státu. Orientace na východní a rozvojové trhy sice znamenala nárůst objemu výroby, ale zároveň i zaostávání za nejmodernější technikou. V tomto období zaměstnávaly společnosti ČKD až 50 000 zaměstnanců. Mezi hlavní komodity patřily lokomotivy, turbokompresory, tyristorové měniče, tramvaje a další, dodávané v objemech stovek až tisíců kusů ročně.
Po listopadové revoluci se z ČKD opět stala akciová společnost, která zůstala věrna elektrotechnice, dnes však již v modernějším a jemnějším provedení.