Domů     Zajímavosti
Jak si vyrobit: Fata morgana
21.stoleti 17.11.2006

Žíznivý cestovatel se plazí pouští a zničehonic v dálce vidí jezero plné vody. Z posledních sil se k němu plazí, ale všude je najednou jen samý písek… Nešťastný poutník se právě stal svědkem jevu zvaného Fata morgana.Žíznivý cestovatel se plazí pouští a zničehonic v dálce vidí jezero plné vody. Z posledních sil se k němu plazí, ale všude je najednou jen samý písek… Nešťastný poutník se právě stal svědkem jevu zvaného Fata morgana.

Ne, nebudeme se vydávat na poušť, tento zajímavý jev si lze totiž vyrobit i doma. Fata Morgana je druh zrcadlení v atmosféře, při němž se objevují vícečetné, zdánlivé přímé i převrácené obrazy vzdálené krajiny. Vzniká odrážením a lomením paprsků v nestejně teplých a hustých vrstvách atmosféry, které tak fungují jako obrovské přírodní zrcadlo.
Název tomuto jevu dala stará bretaňská pověst. V ní vystupovala rozmarná mořská víla Morgain, která dokázala měnit podobu a uměla i létat. Fata pak znamená italsky víla. Pojem Fata Morgana se časem stal i symbolem pro cosi, co je krásné a lákavé, ale v podstatě se jedná jen o přelud a klam. 

Co budeme potřebovat k samotnému pokusu?

Zavařovací sklenice 
Zkumavka
Svíčka
Zápalky


1) Do sklenice nalijme vodu a podíváme se pak zdola na vodní hladinu. Leskne jako zrcadlo. Ponoříme-li do sklenice prst, vidíme jen tu jeho část, která je pod hladinou. Část prstu nad hladinou nevidíme, ačkoli voda je průhledná.
2) Nyní postavíme vedle sklenice hořící svíčku a opět se podíváme zdola na hladinu vody. Jako v zrcadle v ní uvidíme obraz hořící svíčky. Na vodní hladině totiž dochází k odrazu.
3) A jak vzniká přelud lesklé hladiny? Fatu morganu, jaká se objevuje na poušti, si vytvořit nedokážeme. Zkusme to tedy jinak!
Do zkumavky zasuneme tužku (špičkou dolů) a postavíme ji šikmo do sklenice. Podíváme se do sklenice shora, tužku ve zkumavce dobře vidíme. Nalijeme-li do sklenice vodu, můžeme při pohledu shora pozorovat, že se povrch zkumavky stříbřitě leskne a pod tímto zrcadlovým povrchem tužka mizí, i když sklo i voda jsou průhledné.
Nyní nalijeme trochu vody i do zkumavky. Objeví se nám část tužky ponořená ve vodě. Na rozhraní opticky hustšího prostředí (voda ve sklenici) a opticky řidšího prostředí (vzduch ve zkumavce) dochází při určitých úhlech dopadu světelných paprsků k tzv. úplnému odrazu světla.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz