Řeky se vinou kontinenty jako cévy a opouštějí pevninu do moří a oceánů. Tady, na svém konci, pak vytváří fantastické obrazce, viditelné jen očima satelitů.Delty velkých řek dnes obývají miliony lidí. Odpradávna jim přinášejí bohatou potravu, úrodné bahno, ale také četné starosti. Sladko slané (brakické) vody totiž často přitahují ničivé tajfuny a záplavy. Obyvatele hustě osídlených delt totiž mnohde odčerpávají tolik podzemní vody, že celé oblasti klesají o desítky milimetrů ročně a pozvolna se tak potápějí. Delty řek jsou navíc velmi dynamickými útvary, které se stále mění a vyvíjejí. Je to jako bydlet v krajině, která se každým dnem modeluje do nových tvarů.
A jak vlastně celý systém funguje? Na konci svého toku se říční vody mísí s vodní plochou, do které se vlévají. Rychlost toku se snižuje a pevné části nesené řekou se usazují na dně. Jako první se usadí nejtěžší štěrk a písek. Další pevné části se usazují postupně, tak jak klesá rychlost proudění vody. Jako poslední tak přijde na řadu nejjemnější jíl. Jeho naplaveniny proto často pronikají do značné vzdálenosti od ústí mateřských řek.
Postupným ukládáním nánosů se tvoří sedimenty, které časem mohou vystoupit až nad vodní hladinu. Vodní tok pak novou překážku obtéká a tvoří tak nová ramena a kanály. Na naplaveninách začne vyrůstat nová vegetace a zpevňuje tím jejich břehy a celý ekosystém říční delty.
Typy delt
Delta s převažující říční sedimentací – dochází k rozšiřování delty směrem do pánve, kde se postupně ukládá nesený materiál. Je pro ní typická deltová plošina s aktivními a pasivními rameny. Příkladem je Mississippi.
Delta s převahou vlnění – vlivem vlnění je materiál rozptylován do stran, kde se ukládá. Občas je možno objevit bariérové ostrovy. Příkladem je delta Nilu.
Delta s dominancí přílivu a odlivu – jedná se o rozsáhlé deltové plošiny, které jsou vyplněny nestálými kanály.