Zámek patří mezi nejstarší lidské vynálezy. Nenechavost je zřejmé lidem vlastní, a tak člověk odnepaměti přemýšlel, jakým důmyslným zařízením by svůj majetek ochránil.
Zámek a klíč, v podobě v jaké je známe dnes, pocházejí z Číny. Tam se, alespoň u těch bohatších, zamykalo již 4000 let před naším letopočtem. Později na princip zámku přišli i v Mezopotámii, v Egyptě a v Řecku. Koneckonců i slavná Homérova Odyssea se už o zámcích zmiňuje.
Klíče k masivním historickým zámkům byly tehdy ještě poměrně velké a neforemné. Římané však již znali zámky západkové i zámky s kolíky, stlačovanými pružinami.
Patentní zámek pochází z 18. století. V roce 1778 jej sestrojil anglický vynálezce Robert Baron a o šest let později jej zdokonalil Baronův krajan truhlář Joseph Bramah.
Další revoluci ve vývoji zámků a klíčů způsobil v polovině 19. století Američan Linus Yale. Ten pozměnil tvar zámku ve vložku tvaru válce a použil ploché klíče se zářezy. Tyto zámky jsou s malými úpravami stále dosud nejpoužívanější. V českých zemích se těmto zámkům říká familiárně fabka, podle továrny na zámky FAB, kterou v roce 1911 založili podnikatelé Alois Fáborský a František Šeda v Rychnově nad Kněžnou. Podnik se zprvu orientoval na výrobu železného zboží, produkce zámků se zde datuje od 20. let minulého století.